Praha - Krajské pobočky Úřadu práce ČR již kvůli rozhodnutí Ústavního soudu přestaly postihovat lidi, kteří neplnili nařízenou veřejnou službu.
Dříve zahájená správní řízení budou zastavena. Veřejná služba je nyní nabízena jen jako doplňková a dobrovolná aktivita.
V pondělí o tom informovala Táňa Kozelková z tiskového odboru ministerstva práce a sociálních věcí.
Na veřejnou službu bez odměny mohly úřady práce od letoška posílat lidi, kteří byli aspoň dva měsíce bez práce. Pokud by odmítli, přišli by o podporu a dávky a museli by si platit i pojištění.
Nucené práce
Ústavní soud v úterý část zákona o zaměstnanosti, která zaváděla toto opatření, zrušil. Je podle něj v rozporu se zákazem nucené práce i některými základními právy.
Uchazeči o zaměstnání, kteří veřejnou službu nyní vykonávají a nemají o ni zájem, by měli požádat úřad práce o aktualizaci takzvaného individuálního akčního plánu. Úřad práce z něj veřejnou službu vyjme.
Ministerstvo práce chce veřejnou službu nezaměstnaných zachovat. Změní ale její podmínky tak, aby vyhověla výtkám Ústavního soudu. Ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce v neděli řekla, že by se měla prodloužit lhůta, po jejímž uplynutí mohou úřady práce nezaměstnané na veřejnou službu posílat. Ve hře je i možnost, že by stát za veřejnou službu částečně platil.
"Po necelém roce realizace veřejné služby v novém režimu hodnotíme toto opatření aktivní politiky zaměstnanosti jako efektivní nástroj k aktivizaci uchazečů o zaměstnání, kteří mají skutečně zájem realizovat se na trhu práce," uvedl mluvčí Úřadu práce ČR Jiří Reichl.
Podle něj může být nyní dosavadním poskytovatelům veřejné služby nabídnut příspěvek na zaměstnání uchazeče o práci, který by mohl být využit například k nahrazení náhlého výpadku pracovní kapacity na pracovišti.