Velká porodnice, nebo malá? Matky se učí vybírat

Helena Křížová, spolupracovnice Aktuálně.cz
3. 12. 2007 17:25
Do nové porodnice v Plzni urazí i stovky kilometrů

Plzeň - Velká porodnice rovná se smrt malé, obávala se část lékařů i budoucí matky na Plzeňsku, když v září otevřela fakultní nemocnice obří porodní centrum Lochotín.

Jenže stačilo několik týdnů a je zřejmé, že zánik malých se nekoná. Porodní boom v Česku pokračuje a ženy před porodem už se naučily vybírat, jestli zvolí velkou nemocnici, nebo třeba porodnici v malém městě Stod.

Na Plzeňsku se tak daří zvrátit současný trend, kdy budoucí maminky vyhledávají superspecializovaná centra raději než malé porodnice.  

A jak ukazují zkušenosti z Plzně, některé rodičky neváhají cestovat do své porodnice i stovky kilometrů, třeba z jiného kraje. A například ve středních Čechách je zánik některých malých porodnic stále reálný.

"V průměru u nás máme asi tři sta porodů ročně," spočítala Hana Morkesová, vrchní sestra gynekologicko-porodního oddělení nemocnice ve Stodě. "Pokles jsme zaznamenali jen v prvních týdnech po otevření centra na Lochotíně, teď už je však všechno zase jako dřív."

Přečtěte si speciál
Autor fotografie: Aktuálně.cz

V menší porodnici v Rokycanech zaznamenali dokonce zvýšený zájem. "Letos se dostaneme určitě přes pět set porodů, už teď jich je o stovku více než v loňském roce," říká Věra Pelzarová ze sekretariátu nemocnice. Jednak stoupá porodnost, a přicházejí sem i matky, které se pro velký zájem nedostaly do fakultní nemocnice v Plzni.

Velká porodnice s reklamou

Otevření velké porodnice v Lochotíně provázela reklamní kampaň v celém kraji. Kromě špičkového vybavení nabízí porodnice ve fakultní nemocnici v případě jakýchkoli komplikací také komplexní péči pro matku i dítě.

A nápor na novou porodnici byl zpočátku skutečně velký. "Museli jsme odmítat klientky, pro které nebylo místo. Prohlédli jsme je a požádali, aby zkusily najít jinou porodnici," potvrzuje tisková mluvčí fakultní nemocnice Renata Jenšíková.

"Během těch pár měsíců už se ale provoz zaběhl, personál si zvykl na jiný režim, šestinedělky bez potíží propouštíme sedmdesát dva hodin po porodu, třeba i večer."

V nové porodnici v Lochotíně se teď rodí přibližně 300 dětí měsíčně, a to je asi o padesát víc než součet dvou starých porodnic, které fakultní nemocnice zrušila. Přírůstek totiž způsobily pacientky, které sem přijíždějí třeba i z jiných krajů, například z Litvínova nebo z Ostrova nad Ohří.

Zánik tedy malým porodnicím, alespoň na Plzeňsku, nehrozí. "Osobně jsem pro, aby se rodička rozhodla individuálně, co je jí bližší - supermoderní porodnice, nebo raději malá," říká přední plzeňský gynekolog  Jan Nový. "Trend směřuje k co největším zařízením, kde je tím více zkušeností, čím více porodů. Ale příjemnější jsou určitě ty menší."

Do velké bych nikdy nešla

"Ve Stodě jsem byla naprosto spokojená, péče byla úžasná," říká trojnásobná matka Marie Gebelová. Všechna tři těhotenství alespoň zčásti proležela v nemocnici, riziko potratu bylo pokaždé vysoké.

"Do velké porodnice bych ale nešla. Sice tam mají lepší vybavení, možná i víc zkušeností, asi i hezčí kachlíčky na záchodě, ale přijde mi to tam odosobněné," hodnotí porodnice Marie Šebelová. "Člověk je víc číslo než pacient. Tady jsem věděla, že je o mne postaráno, mají na mne čas a kdyby nastala situace, na kterou by nestačili, převoz bude okamžitý."

Podobný názor má i porodní asistentka Helena Havlová z Plzně. "Klientkám radím, aby si šly zařízení prohlédnout, a podle toho, které se jim bude více zamlouvat, se rozhodly. Nejsou-li potíže, je jedno, zda to bude malá, či velká porodnice, ale aby se tam maminka dobře cítila," říká.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Zatímco jedny ženy chtějí přivést dítě na svět na špičkové klinice - jen tak pro jistotu, jiné zase touží po vzoru prababiček rodit doma, zcela bez přítomnosti lékaře. "Jsem zásadně proti tomu. Hodně maminek to po mně chce, ale u toho asistovat odmítám. Tento trend se mi nelíbí, uvažuji kvůli tomu i o změně povolání," říká.

Doma? Stovky dětí ročně

K ženám, které se rozhodly pro porod doma, patří i devětadvacetiletá Eva Kadlecová ze sídliště Lochotín. Dvě z jejich čtyř dětí se narodily právě doma.

"První dvě jsem rodila ve fakultní nemocnici v porodnici na Slovanech. Bylo to bez problémů, ale byl to spíš lékařský zákrok než přirozený porod. Když jsem před čtyřmi lety znovu otěhotněla, chtěla jsem něco jiného," vysvětluje.

Kdyby u nás prý byly porodní domy jako v jiných státech Evropy, šla by tam. "Nakonec jsem našla porodní asistentku, která byla svolná k porodu doma, i když to pro ni byla premiéra," dodává. Vše proběhlo v pořádku a stejně přišlo na svět i nejmladší dítě před třemi měsíci.
 
Plánované porody doma zákon nezakazuje, ročně u nás takto přijde na svět podle odhadu Unie porodních asistentek několik set dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy