reklama
 
 

V nemocnicích uslyší: Prosím porod do konce roku

2. 12. 2007 17:00
Od prvního ledna klesne porodné a přibudou poplatky

Praha - Zatímco v minulých letech se pozornost obvykle soustředila na to, který z novorozenců bude "prvním miminkem nového roku", letos zní otázka v hlavách mnoha nastávajících matek jinak: Stihnu porodit do Silvestra?

O víkendu totiž začal poslední měsíc, kdy se dávky vyplácejí podle starých pravidel.

Rozdíl v tom, zda dítě přijde na svět na konci prosince nebo na Nový rok je v penězích, které od státu rodiče dostanou. Není malý - bezmála pět tisíc korun.

Porodné klesne od 1. ledna 2008 z dosavadních 17 760 korun na 13 000 korun. Rozdíl u dvojčat, kterých stále přibývá, je ještě větší. Z porodného 53 120 korun zbyde jen šestadvacet tisíc.

O tom, jak je výhodné porodit ještě v roce 2007, si matky v porodnicích povídají už teď. "Jsem ráda, že jsem to zvládla ještě před koncem roku," řekla maminka Kateřina, která koncem listopadu porodila syna Filipa v pražské porodnici U Apolináře.

Porodníci odmítají, že by na přání maminek mohli porody uspíšit.

"My rozhodně nemíníme porody jakkoli urychlovat," říká zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemonice a vedoucí porodnického úseku Zdeněk Hájek s tím, že je možné, že s koncem roku se takové žádosti od nastávajících maminek objeví.

Porodníci ženám neumějí zaručit, kdy přesně jejich potomek přijde na svět a zda na vyšší příspěvek od státu ještě dosáhnou nebo ne. "Přesně v termínu rodí jen čtyři procenta žen, většinou k porodu dojde o něco později," vysvětluje Hájek.

ČTĚTE SPECIÁL Aktuálně.cz: Babyboom v Česku a jeho následky

Kdo změří nový rok?

Letos o silvestrovské půlnoci nicméně mohou v porodnicích slyšet odlišnou prosbu, než jiné roky: Nešel by čas narození posunout o pár vteřin vzad?

Podle expertů je hra o čas tak jako tak zavádějící - na vteřiny či minutu přesně se čas porodu změřit nedá.

Zábavně z tohoto pohledu působí roztržka, která se mezi dvěma pražskými porodnicemi strhla před lety o "první dítě roku 2000". Patnáct tisíc korun od pražského magistrátu nakonec dostal chlapec Jakub, který měl podle porodníků přijít na svět přesně vteřinu po půlnoci.

Šéf porodnice u Apolináře však nad takovými počty kroutí hlavou. "O vteřinách nemůžeme mluvit. Čas porodu se dá určit třeba na 23:20 či 23:25, ne přesně na vteřiny," myslí si Hájek.

Nová rodičovská: Míň na 4 roky, či víc na dva?

Míň peněz a navíc poplatky

Ve stejném okamžiku, kdy zákon sníží porodné, přibudou navíc ženám v porodnicích i výdaje. Stejně jako ostatní pacienti budou od Nového roku platit šedesátikorunový poplatek za pobyt v nemocnici. Šedesát korun uhradí i za dítě.

Pobyt v porodnici tak vyjde u bezproblémového porodu na 360 až 480 korun. U složitějších porodů - například císařským řezem - částka překročí sedm set korun.

autor: Veronika Lehovcová Suchá | 2. 12. 2007 17:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama