V nemocnicích uslyší: Prosím porod do konce roku

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
2. 12. 2007 17:00
Od prvního ledna klesne porodné a přibudou poplatky
V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů.
V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů. | Foto: Martin Žucha

Praha - Zatímco v minulých letech se pozornost obvykle soustředila na to, který z novorozenců bude "prvním miminkem nového roku", letos zní otázka v hlavách mnoha nastávajících matek jinak: Stihnu porodit do Silvestra?

O víkendu totiž začal poslední měsíc, kdy se dávky vyplácejí podle starých pravidel.

Rozdíl v tom, zda dítě přijde na svět na konci prosince nebo na Nový rok je v penězích, které od státu rodiče dostanou. Není malý - bezmála pět tisíc korun.

Porodné klesne od 1. ledna 2008 z dosavadních 17 760 korun na 13 000 korun. Rozdíl u dvojčat, kterých stále přibývá, je ještě větší. Z porodného 53 120 korun zbyde jen šestadvacet tisíc.

O tom, jak je výhodné porodit ještě v roce 2007, si matky v porodnicích povídají už teď. "Jsem ráda, že jsem to zvládla ještě před koncem roku," řekla maminka Kateřina, která koncem listopadu porodila syna Filipa v pražské porodnici U Apolináře.

Porodníci odmítají, že by na přání maminek mohli porody uspíšit.

"My rozhodně nemíníme porody jakkoli urychlovat," říká zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemonice a vedoucí porodnického úseku Zdeněk Hájek s tím, že je možné, že s koncem roku se takové žádosti od nastávajících maminek objeví.

Porodníci ženám neumějí zaručit, kdy přesně jejich potomek přijde na svět a zda na vyšší příspěvek od státu ještě dosáhnou nebo ne. "Přesně v termínu rodí jen čtyři procenta žen, většinou k porodu dojde o něco později," vysvětluje Hájek.

Foto: mojerodinaaja.cz
ČTĚTE SPECIÁL Aktuálně.cz: Babyboom v Česku a jeho následky

Kdo změří nový rok?

Letos o silvestrovské půlnoci nicméně mohou v porodnicích slyšet odlišnou prosbu, než jiné roky: Nešel by čas narození posunout o pár vteřin vzad?

Podle expertů je hra o čas tak jako tak zavádějící - na vteřiny či minutu přesně se čas porodu změřit nedá.

Zábavně z tohoto pohledu působí roztržka, která se mezi dvěma pražskými porodnicemi strhla před lety o "první dítě roku 2000". Patnáct tisíc korun od pražského magistrátu nakonec dostal chlapec Jakub, který měl podle porodníků přijít na svět přesně vteřinu po půlnoci.

Šéf porodnice u Apolináře však nad takovými počty kroutí hlavou. "O vteřinách nemůžeme mluvit. Čas porodu se dá určit třeba na 23:20 či 23:25, ne přesně na vteřiny," myslí si Hájek.

Nová rodičovská: Míň na 4 roky, či víc na dva?

Míň peněz a navíc poplatky

Ve stejném okamžiku, kdy zákon sníží porodné, přibudou navíc ženám v porodnicích i výdaje. Stejně jako ostatní pacienti budou od Nového roku platit šedesátikorunový poplatek za pobyt v nemocnici. Šedesát korun uhradí i za dítě.

Pobyt v porodnici tak vyjde u bezproblémového porodu na 360 až 480 korun. U složitějších porodů - například císařským řezem - částka překročí sedm set korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy