Mezinárodnímu vědeckému týmu BioRescue se podařilo ve druhé polovině loňského roku vytvořit dalších pět embryí nosorožců bílých severních, kterým hrozí vyhynutí. Embrya, která jsou nyní zmrazená, mají vědci připravena ke vložení do těl náhradních matek příbuzných nosorožců bílých jižních. Od roku 2019 se vědcům zatím podařilo vytvořit pro budoucí reprodukci nosorožců celkem 35 embryí. Informoval o tom dnes mluvčí zoo Dvůr Králové Michal Šťastný. Dvorská zoo je součástí konsorcia BioRescue, které usiluje o záchranu nosorožce bílého severního.
Na světě žijí v Keni v rezervaci Ol Pejeta poslední dvě samice bílých severních nosorožců Fatu a Nájin, v přírodě je druh považován za vyhynulý. Obě samice patří dvorské zoo. Embrya vědci vytvořili pomocí vajíček odebraných od samice Fatu a zmrazeného spermatu již uhynulých samců. Umělá reprodukce je podle vědců způsobem, jakým lze zajistit přežití vzácného druhu nosorožce. Fatu ani Nájin již nejsou schopné mládě přivést na svět.
První odběr vajíček od Fatu a od její matky Nájin vědci provedli v srpnu 2019. "Od té doby vytvořili 35 embryí nosorožce bílého severního. Všechna embrya vznikla z oocytů samice Fatu, které byly odebrány během 18 procedur," uvedla zoo. Od Nájin vědci přestali vajíčka odebírat v roce 2021.
Tým vytvořil z každého odběru v průměru dvě embrya. Z pěti embryí vytvořených ve druhé polovině loňského roku 2024 vznikla tři v červenci a dvě v říjnu. Vědci pro přípravu embryí využili semeno samců Suniho a Angalifu, kteří oba uhynuli v roce 2014.
Vědcům se v roce 2023 již podařilo úspěšně vložit embryo do těla náhradní matky. Šlo o v laboratoři vytvořené embryo nosorožce bílého jižního, náhradní matkou byla samice stejného druhu. Přestože březí samice později uhynula na infekci související s dešti, vědci tento vůbec první transfer svého druhu na světě hodnotí jako potvrzení správnosti zvoleného postupu záchrany severních nosorožců. Vědci míní, že mládě severního bílého nosorožce by se v případě úspěšného přenosu embrya mohlo narodit do tří let.