Ve volbách posílíme o stovky procent, ví Bursík

Pavel Baroch
17. 10. 2008 12:03
Strana může jen získat. Má 1 senátora, 2 zastupitele
Nepřítomný výraz Martina Bursíka před zahájením sjezdu Strany zelených.
Nepřítomný výraz Martina Bursíka před zahájením sjezdu Strany zelených. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Všichni lidé ještě ani nevhodili do urny své lístky a víkendové volby už mají předem jistého jednoho z vítězů - Stranu zelených.

Nejmenší parlamentní strana má totiž v regionech pouze dva krajské zastupitele na jižní Moravě a v senátu jediného muže, nezávislého Jaromíra Štětinu, který svůj post navíc neobhajuje.

Strana nemá co ztratit, může jenom vydělat.

Předvolbení průzkumy ukazují, že by zelení mohli obsadit další zastupitelská křesla i v jiných krajích. "Předpokládáme, že budeme mít nárůsty v počtu stovek procent," řekl Aktuálně.cz předseda Martin Bursík.

Cíl jeho strany je jasný: Dostat své lidi do všech krajských zastupitelstev. "Daří se nám ovlivňovat politiku na celostátní úrovni a chceme mít možnost ovlivňovat politiku ve všech krajích," potvrdil Bursík.

Foto: Ondřej Besperát

Hejtmana nezískáme, jsem realista

Předseda Strany zelených si nedělá iluze o tom, že by některý z jeho kandidátů dosáhl na hejtmanské křeslo.

"Dívám se na to realisticky. Po hejtmanovi v drtivé většině případů sahá vítěz voleb," řekl Aktuálně.cz Bursík. Největšími favority krajských voleb jsou ODS a ČSSD. Zelení nemají šanci na vítězství v žádném regionu.

Letošní volby mohou podle Bursíka pro někoho vypadat jako souboj mezi ČSSD a ODS, v němž jde i o osud vlády. "Ale tak to není. Nejde o nic jihého než o krajské volby," tvrdí Bursík, který věří v úspěch v zelených jako alternativy k velkým stranám.

"Do politiky jsme vnesli výrazný akcent na ochranu životního prostředí a kvalitu života," poznamenal Bursík. Zelení jsou ochotni po volbách spolupracovat se všemi stranami a sdruženími s výjimkou komunistů.

Foto: Aktuálně.cz

Získáme-li víc senátorů, budu jásat

Bursík doufá, že po letošních volbách už nebude Jaromír Štětina jediným zástupcem zelených v Senátu, i když je podle něj většinový systém pro malé strany nevýhodný a šanci mají jen opravdu výrazné osobnosti.

"Když uspěje jeden náš kandidát, budu rád, když více, budu jásat," řekl Aktuálně.cz předseda Strany zelených Martin Bursík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy