Ve volbách posílíme o stovky procent, ví Bursík

Pavel Baroch
17. 10. 2008 12:03
Strana může jen získat. Má 1 senátora, 2 zastupitele
Nepřítomný výraz Martina Bursíka před zahájením sjezdu Strany zelených.
Nepřítomný výraz Martina Bursíka před zahájením sjezdu Strany zelených. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Všichni lidé ještě ani nevhodili do urny své lístky a víkendové volby už mají předem jistého jednoho z vítězů - Stranu zelených.

Nejmenší parlamentní strana má totiž v regionech pouze dva krajské zastupitele na jižní Moravě a v senátu jediného muže, nezávislého Jaromíra Štětinu, který svůj post navíc neobhajuje.

Strana nemá co ztratit, může jenom vydělat.

Předvolbení průzkumy ukazují, že by zelení mohli obsadit další zastupitelská křesla i v jiných krajích. "Předpokládáme, že budeme mít nárůsty v počtu stovek procent," řekl Aktuálně.cz předseda Martin Bursík.

Cíl jeho strany je jasný: Dostat své lidi do všech krajských zastupitelstev. "Daří se nám ovlivňovat politiku na celostátní úrovni a chceme mít možnost ovlivňovat politiku ve všech krajích," potvrdil Bursík.

Foto: Ondřej Besperát

Hejtmana nezískáme, jsem realista

Předseda Strany zelených si nedělá iluze o tom, že by některý z jeho kandidátů dosáhl na hejtmanské křeslo.

"Dívám se na to realisticky. Po hejtmanovi v drtivé většině případů sahá vítěz voleb," řekl Aktuálně.cz Bursík. Největšími favority krajských voleb jsou ODS a ČSSD. Zelení nemají šanci na vítězství v žádném regionu.

Letošní volby mohou podle Bursíka pro někoho vypadat jako souboj mezi ČSSD a ODS, v němž jde i o osud vlády. "Ale tak to není. Nejde o nic jihého než o krajské volby," tvrdí Bursík, který věří v úspěch v zelených jako alternativy k velkým stranám.

"Do politiky jsme vnesli výrazný akcent na ochranu životního prostředí a kvalitu života," poznamenal Bursík. Zelení jsou ochotni po volbách spolupracovat se všemi stranami a sdruženími s výjimkou komunistů.

Foto: Aktuálně.cz

Získáme-li víc senátorů, budu jásat

Bursík doufá, že po letošních volbách už nebude Jaromír Štětina jediným zástupcem zelených v Senátu, i když je podle něj většinový systém pro malé strany nevýhodný a šanci mají jen opravdu výrazné osobnosti.

"Když uspěje jeden náš kandidát, budu rád, když více, budu jásat," řekl Aktuálně.cz předseda Strany zelených Martin Bursík.

 

Právě se děje

před 26 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy