Zemřela hlasatelka Kamila Moučková. Jako první oznámila v srpnu 1968 invazi

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2020 21:46
Ve věku 92 let zemřela někdejší televizní a rozhlasová hlasatelka Kamila Moučková, uvedla Česká televize. Byla tváří protiokupačního vysílání v srpnu 1968, kdy statečně informovala až do vypnutí vysílačů o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, i když na ni mířily samopaly sovětských vojáků.
Hlasatelka Kamila Moučková: Při invazi jsem se klepala vzteky. I se samopaly za zády | Video: Paměť národa

V televizi působila už v začátcích veřejného televizního vysílání v Československu. Do televize nastoupila v roce 1956 a stala se první televizní zprávařkou v Evropě. Do té doby tento post zastávali jen muži. V srpnu 1968 v televizním vysílání informovala o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

"O žádnou statečnost u mě nešlo. Byla to naprostá samozřejmost televizního redaktora, hlasatelky. Pokud máte tuhle profesi, tak ji musíte dělat v dobrém i zlém. Není možné se v podobných situacích zamýšlet nad tím, zda tam kvůli nějakému nebezpečí jít, či ne. Zda to vysílat, či ne. Nad tím jsem tenkrát při živém vysílání o okupaci vůbec nepřemýšlela. Důležité bylo jedno: poskytnout pomoc, službu či nezbytné informace spoluobčanům o chování a pohybech okupačních jednotek. Kde všude se střílí či kam najíždějí tanky," vysvětlovala loni v rozhovoru pro Aktuálně.cz Kamila Moučková motivy svých tehdejších postojů.

Z doby okupace si vybavovala i obrovské vnitřní emoce. "Zmocnil se mě až neskutečný vztek. Ani dnes to neumím vyjádřit jinak - a omlouvám se za tu vulgaritu -, ale já byla tenkrát až neskutečně nasraná. Co si to ti šmejdi dovolili, vtrhnou svými tanky na výsostné území cizího státu jen proto, že měl vlastní představu o své budoucnosti!" vyprávěla rozčileně.

Po upálení Jana Palacha v lednu 1969 podporovala studentské protesty. Kvůli tomu musela z televize odejít a následně dostala zákaz vystupování v médiích. Dvě desítky let myla podlahy či lepila pytlíky, ale odvaha ji neopustila. Jako jedna z prvních například podepsala Chartu 77. Kvůli svým názorům se také pohádala se svým otcem, přesvědčeným komunistům. 

Až po revoluci v roce 1989 se mohla vrátit do médií. Moderovala například televizní cestovatelský pořad Objektiv a působila jako zprávařka v pražské Svobodné Evropě. V roce 2013 dostala cenu Arnošta Lustiga za udržení a rozvoj hodnot, jakými jsou odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost. Ve stejném roce jí také prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy. "Každý z nás je ale jinak silný, s tím jsme přišli na svět. A tak neodsuzujme ty slabší," řekla po zisku ceny Arnošta Lustiga.

Ve věku 92 let zemřela Kamila Moučková. Cinkáme klíčema na Václaváku, pak jdeme domů a je nám to jedno, já chci ale víc, řekla před rokem v DVTV. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy