Bude mít stranu i Valenta? Soukromníci chtějí větší podporu

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
27. 6. 2015 19:20
Miliardář se za Stranu soukromníků, kterou zakládal jeho otec, dostal do Senátu. Současné vedení by chtělo, aby více podporoval chod strany. To by Valentovi dávalo možnost zasahovat do dění uvnitř.
Ivo Valenta.
Ivo Valenta. | Foto: Blahoslav Baťa

Holice – Sněm zatím okrajové pravicové Strany soukromníků možná posílí pozici senátora a miliardáře Iva Valenty uvnitř partaje. Ten se vloni pod její hlavičkou dostal do Senátu, teď by vedení rádo vidělo, kdyby se Valenta více angažoval. Včetně případné finanční podpory, díky které by podnikatel mohl více mluvit do chodu strany..

Valenta sice sám jejím členem není, v horní komoře je veden jako nezávislý, se Soukromníky, s nimiž ho přes jeho otce Miroslava pojí historická vazba, ovšem už nyní spolupracuje.

Lidi mě zvolili i s touto historií, každý správný chlap má mít škraloup, říká ke své korupční historii senátor a majitel Synotu Ivo Valenta. Lobbování proti regulaci hazardu za střet zájmů nepovažuje.
22:17
Lidi mě zvolili i s touto historií, každý správný chlap má mít škraloup, říká ke své korupční historii senátor a majitel Synotu Ivo Valenta. Lobbování proti regulaci hazardu za střet zájmů nepovažuje. | Video: Martin Veselovský

"Podpora v podstatě už funguje a je to o tom, že potřebujeme hodně kvalitních lidí. Protože za podporu pan Valenta chce, aby strana fungovala pružněji, rychleji a tak dále," nastínil Aktuálně.cz předseda Petr Bajer její obrysy.

Odmítl ale, že by si Valenta například určoval, koho chce mít ve vedení, aby vyhovovalo jeho požadavkům. Strana se prý vyvíjí "odspodu", na členství nyní čekají řádově stovky lidí. Ti by se mohli dočkat, pokud sjezd schválí změnu stanov, které by zrušily půlroční čekací dobu.

Sobotní sněm je sice nevolební, Bajer však chce, aby se o vedení strany přece jen hlasovalo. Sám bude kandidovat na předsedu, kdy na funkci s největší pravděpodobností nebude mít vyzyvatele. Staronové jméno by se však mohlo objevit na postu prvního místopředsedy. Tím se chce stát podnikatel Rudolf Baránek, který spolu s Valentovým otcem stranu v devadesátých letech obnovoval. A má to být právě on, kdo prosazuje ještě těsnější sepětí s Valentou mladším a jeho týmem.

Spojnicí mezi senátorem a majitelem hazardního impéria Synot a stranou, která v posledních volbách získala zanedbatelných 0,26 procenta hlasů, pak má být bývalý zlínský hejtman a současný krajský zastupitel za ODS Libor Lukáš.

Přetahování od ODS? O ničem nevím, říká její šéf Fiala

Ten podle některých zákulisních hlasů dokonce přetahuje občanské demokraty z místních buněk právě do tábora Soukromníků. I to měl být jeden z možných zádrhelů ve spolupráci mezi oběma stranami, které k sobě mají názorově velice blízko.

"Určitě ne. To někdo šíří informace, které jsou nepravdivé. To nemůžu posloužit," odmítl Lukáš, že by Valentovi pomáhal s "ovládnutím" minoritní politické strany. Valentovi prý s komunikací "ani" nepomáhá.

"Pro pana Valentu je to taková osobní záležitost, takže oni komunikují mezi sebou," podotkl s odkazem na dlouhodobé vazby.

Nad informací kroutí hlavou i předseda ODS Petr Fiala. "Pana Lukáše znám a žádné signály o přetahování nemám. Mám jen signály o zájmu o užší spolupráci, které samozřejmě vnímám. A je logické, že nejpřirozenější místo, kde se tato spolupráce hledá, je Zlínsko," řekl Aktuálně.cz Fiala.

Ten by rád viděl, kdyby mezi oběma stranami byla těsnější vazba. A překážkou v tom není ani Valenta, kterému mnozí vytýkají to samé, co Andreji Babišovi  - že šel do politiky čistě ze zájmu o moc. "Myslím, že to nevadí, pan Valenta byl do Senátu zvolen občany a to je myslím dostatečná odpověď. Vedení Strany soukromníků navíc muselo jistě zvažovat, že nejvýraznější tváří je a bude pan Valenta," dodává Fiala.

O podobnosti Valenty s Babišem se hovořilo poměrně nedávno i v jiné souvislosti. Majitel Synotu totiž letos na jaře prostřednictvím své firmy získal poloviční podíl v serveru Parlamentní listy. Valenta ovšem takové přirovnání odmítl s tím, že v médiích působí řadu let, byť do té doby jen na regionální úrovni.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy