Praha - Ředitel společnosti STEM Jan Hartl říká, že "vajíčkové" konflikty při kampani ČSSD nejsou výsledkem toho, jak ve společnosti postupně roste napětí.
Data STEM podle něho dokazují, že nejde o špičku ledovce připomínající, že stojíme na prahu autoritářských zvratů.
"Jakkoli je vajíčková válka pochybná záležitost, dělá především velmi jasný a zřetelný vykřičník nad bezobsažností a bezperspektivností politiky," prohlásil Hartl v rozhovoru pro Český rozhlas 6.
Stačí se vyřádit
Politika podle něho ztratila obsah, protože se z ní v posledních letech vytratila jakákoli vize budoucího rozvoje a stala se pouze každodenním bojem o moc.
"Jestli se obsah vytrácí pro nás pro staré, tak to není takový problém. Ale horší je, když už vznikají skupiny mládeže, jejichž politický názor se omezí na to, že se vyřádí na ulicích. Vždyť si tímto způsobem ukazují cestu do vlastní budoucnosti a připravují společnost sami pro sebe," varoval sociolog.
Právě tím, že jejich protesty nemají obsah, se vrhači vajíček liší od extremistů sdružených například v Dělnické straně. Její členové využívají toho, že existuje dlouhodobě neřešený problém v soužití s romskou menšinou. Potom mohou nabízet černobílé řešení.
Hnutí za bugr ve společnosti
Vrhači z mítinků ČSSD nevyužívají žádné citlivé téma, nejde ani o dlouhodobě frustrované občany, kteří hledají náhradní objekt, aby svou frustraci vybili.
"Pokud kravály nerostou ze špatných podmínek, jsou možná výsledkem rozmazlenosti a dlouhé chvíle. Prostě se pobavíme, i když v zásadě všechny zdroje jsou naplněny a nic nám neschází," shrnul motivaci vrhačů Hartl.
"Není to Hnutí za veselejší současnost, které vystupovalo na přelomu osmdesátých a devadesátých let proti komunistickému režimu a jeho dědictví. Tehdy to bylo všem sympatické. Tohle je Hnutí za pěkný bugr v této společnosti," dodává.
V Česku prý nadále převládá mlčící většina, která sleduje konflikty při kampani ČSSD zčásti s pobavením a zčásti zděšeně.
Nadále se ovšem přehlíží, že nekontrolované emoce mohou být nebezpečné, protože v určitém okamžiku už nejdou politickými prostředky zastavit.
Spojenci v médiích
Významnou roli při rozpoutání politických emocí sehrála podle Hartla média.
"Už se v nich objevují samozvaní vykladači, kteří vymýšlejí nové hluboké trendy. Ale tady jde jen o motivaci, která je povrchní, pomíjivá a ve svém důsledku škodlivá," řekl sociolog.
Když se noviny snaží udržet vajíčkovou válku na titulních stranách novin, není za tím podle něho seriózní novinářská práce, ale spíše snaha své konzumenty prostě jen pobavit výjevy, jak velké celebrity utírají žloutky ze svých tváří.
Mládež nevolí
Ředitel společnosti STEM tvrdí, že pouliční konflikty nemohou volby přímo ovlivnit.
Mládež kolem dvacítky, která se vajíčkových akcí účastní, je nejméně disciplinovanou skupinou voličů a jen těžko hledá sympatie pro jakoukoli politickou stranu. Výsledek tak může změnit jen ze dvou nebo tří procent.
Dosavadní preference voličů se však mohou posunout nepřímo pod vlivem rozpoutaných emocí. Určitá skupina lidí se může k volbám dostavit, protože půjde hájit demokratické principy proti pouličním konfliktům, pro jiné mohou být kravály a neschopnost politiků rozumně reagovat konečným důkazem, že politika, a tedy ani volby nemají žádný smysl.
"Ale nemáme podklady, že se tak stane," upozornil Hartl.