Aktivista: Paroubek jen sklízí, co zasel na CzechTeku

Michal Žák Michal Žák
28. 5. 2009 11:11
Vajíčkový názor je jedna z forem, kterou se rozhodla využít část mladé generace, míní Stanislav Penc
Pro řadu mladých lidí se stal Jiří Paroubek nepřítelem po CzechTeku 2005. Dali mu to najevo i na pražském Smíchově
Pro řadu mladých lidí se stal Jiří Paroubek nepřítelem po CzechTeku 2005. Dali mu to najevo i na pražském Smíchově | Foto: Jan Langer

Praha - Před čtyřmi lety byl jednou z hlavních postav protestů, které se zvedly po zásahu ozbrojených a vycvičených policistů proti tanečníkům na CzechTeku.

Aktivista Stanislav Penc tehdy krom jiného zveřejnil soukromé číslo tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka, který zákrok obhajoval. Dnes - po incidentech na předvolebních mítincích - se do opozičního lídra pustil znovu.

Vajíčkové útoky, jejichž cílem se předseda ČSSD stal, jsou podle něj pouze výsledkem toho, co sám před lety rozpoutal.

"Jde o Jiřího Paroubka, toho, kdo bez jakýchkoliv problémů a obav o zdraví nebo slušné chování zřejmě nařídil a poté schvaloval zásah proti účastníkům tanečního setkání CzechTek 2005," připomíná události staré bezmála čtyři roky.

Policejní těžkooděnci tehdy brutálně vytlačili technaře z louky u Mlýnce na Tachovsku.

"Při tomto nesmyslném zásahu bylo zraněno několik desítek osob a nemístným obhajováním oprávněnosti a přiměřenosti zásahu změnila dost velká část mladé generace názor na právní stát a fungování demokracie jako celku," naráží na skutečnost, že trestu unikli i ti policisté, kteří prokazatelně zakročili neadekvátně.

Foto: Aktuálně.cz
BLOG STANISLAVA PENCE:
Přečtěte si jeho názor na vajíčkovou smšť

Podivuje se i tomu, že ČSSD hned našla viníka. Jiří Paroubek otevřeně z organizace útoků obvinil konkurenční ODS. "Kdyby u nás ve státě existovala funkční demokracie, lidé typu Jiřího Paroubka by ve vrcholné politice vydrželi jen malou chvíli," je přesvědčen Penc.

Navíc podle něj v Česku chybí občanská společnost. "Vajíčkový názor je jedna z forem, kterou se rozhodla využít část mladé generace. Nejde o kámen nebo o klacek. Nejde ani o zneužití policejní mašinérie proti lidem, jak se toho dopustil ve svém postoji právě Paroubek.

Mladá generace by si podle něj měla uvědomit důležitost doby. Řešením by mohlo být i to, kdyby v podzimních předčasných volbách dali svůj hlas malým stranám. Z nynějších parlamentních stran by se tak mohly stát marginální skupinky a v parlamentu by šlo opět o diskusi, nikoliv o dohody stranických sekretariátů.

"To by bylo krásné vajíčko všem těm, co si ze služby veřejnosti udělali vlastní kšeft."

 

Právě se děje

před 38 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy