"Je to tak," uvedl Bartoš na dotaz, zda Piráti koaliční kabinet opustí. "Když vyhodíte z vlády předsedu strany po telefonu, tak strana asi nemůže reagovat jinak," řekl. Podle něj výsledky vnitrostranického hlasování, které skončí v pondělí večer, v úterý "akceptuje" poslanecký klub Pirátů a následně podají demisi zbývající pirátští ministři Šalomoun a Lipavský "k nějakému datu, které se pravděpodobně domluví s premiérem". Bartoš se chce následně sejít s ostatními koaličními partnery.
Bartoš neví, zda by byl Lipavský ochoten pokračovat ve vládě jako nestraník vzhledem k tomu, že souběžně s demisí ohlásil i odchod od Pirátů. Podle místopředsedkyně opozičního hnutí ANO Aleny Schillerové je Lipavský pokládán za nepostradatelného, neboť plní úkoly Fialovy vlády.
Místopředseda ODS a ministr financí Zbyněk Stanjura v debatě uvedl, že po odchodu Pirátů z vlády bude nutné změnit koaliční smlouvu tak, aby se vztahovala jen na zbývající čtyři strany koalice. Programové prohlášení vlády se měnit podle Stanjury nebude, a proto není důvod, aby čtyřkoaliční vláda požádala o důvěru sněmovnu. Opozice kvůli tomu zvažuje, že vyvolá hlasování o nedůvěře kabinetu.
Stanjura nepovažuje za potřebné, aby koalice po odchodu Bartoše z vlády obsazovala jeho funkci vicepremiéra pro digitalizaci, která bude nadále prioritou vlády. Zrušena by mohla být i funkce ministra pro legislativu, naznačil Stanjura s tím, že koalice o tom bude ještě jednat.
Bartoš označil za chybu, pokud by funkce byla zrušena. Její obsazení je podle Bartoše nutné kvůli meziresortní koordinaci digitalizace, řízení Rady vlády pro informační společnost a pokračování týmu pro centrální digitalizaci na Úřadu vlády. "Nejsou to nějací asistenti Ivana Bartoše," řekl končící vicepremiér.