Teplotní rekordy v sobotu padly na čtvrtině stanic. Bylo i přes 16 stupňů

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
18. 2. 2023 19:21
Teplotní rekordy v sobotu zaznamenala zhruba čtvrtina dlouhodobě měřících stanic v Česku, přepisovaly maxima z posledních let. Nové nejvyšší teploty pro 18. únor teploměr ukázal zejména na Moravě, ale i v pražském Klementinu. Bylo i přes 16 stupňů Celsia.
Rekord padl i v pražském Klementinu, kde naměřili 14 stupňů.
Rekord padl i v pražském Klementinu, kde naměřili 14 stupňů. | Foto: ČTK

Nový rekord má po sobotě zhruba 40 stanic z asi 160, kde se teploty zaznamenávají alespoň 30 let. Nejvyšší hodnotu 16,1 stupně Celsia ukázal teploměr v Dyjákovicích na Znojemsku, dosavadní maximum 12,4 stupně zde bylo z loňska. Také na dalších místech nové nejvyšší hodnoty často vystřídaly rekordy z loňského roku, roku 2020 nebo 2019, poukázal meteorolog Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu

Rekordy zaznamenávaly spíše stanice na Moravě, několik jich ale padlo i v Čechách. Dosud nejvíc ukázal teploměr například v Ústí nad Labem, kde bylo 14,3 stupně Celsia, nebo v Teplicích s 13,5 stupně. Rovných 14 stupňů naměřili v Klementinu, kde sledují počasí nepřetržitě téměř dvě a půl století. Dosavadní maximum 12 stupňů Celsia zde pocházelo shodně z let 1813 a 1950.

Také neděle má být teplá, ČHMÚ předpovídá nejvyšší odpolední teploty mezi sedmi a 11 stupni Celsia, na jižní Moravě až 13 stupňů. Meteorologové vydali pro některé oblasti varování před vzestupem hladin vodních toků po tání sněhu, zejména v jižní a západní části Česka má taky silně foukat s nárazy větru až 70 kilometrů v hodině.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy