Hasiči ukončili zásah v Roztokách. Vyšetřování příčiny požáru potrvá několik měsíců

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 6. 2022 10:58
Alzheimer centrum v Roztokách u Prahy ve středu večer zachvátil požár, při kterém zemřeli dva jeho klienti a dalších 55 lidí bylo zraněno. Škoda dosáhla asi 70 milionů korun. V centru rekonstruovali dělníci plynovou kotelnu. Policie požár vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Hasiči v pátek zásah ukončili a objekt předali majiteli. Vyšetřování příčiny požáru potrvá zřejmě několik měsíců.
Požár alzheimer centra v Roztokách.
Požár alzheimer centra v Roztokách. | Foto: ČTK

"V současné době se případem požáru a jeho okolnostmi zabývají krajští kriminalisté, kteří v této souvislosti již zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti," uvedla ve čtvrtek  mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

V alzheimer centru rekonstruovali dělníci plynovou kotelnu. Pro vyšetřovatele je to důležitá informace, kterou musejí prověřit. Řekl to ve čtvrtek na místě požáru vyšetřovatel Libor Pospíšil.

Na místě požáru jsou kriminalisté, hasiči i specialisté z Kriminalistického ústavu. Vyšetřovatelé, kteří ve čtvrtek mohli poprvé vstoupit do objektu, shromažďují veškeré informace a studují projektovou dokumentaci k budově Využívají i speciálně vycvičené psy a místo dokumentují také drony. 

"Pracujeme v tuhle chvíli se všemi verzemi, nicméně svědecké ohnisko máme v podstřešní části, v místě, kde byla plynová kotelna a docházelo k rekonstrukci, kdy firma tu kotelnu přesouvala do suterénu. To znamená, že nahoře demontovala jednotlivé komponenty kotelny a přesouvala je dolů," řekl vyšetřovatel Libor Pospíšil. Podle něj to obnášelo svářečské práce nebo třeba broušení.

Zatím není vyloučena žádná vyšetřovací verze, příčinou mohlo být úmyslné jednání, nedbalost či třeba technická závada. Podle trestního zákona může pachateli v případě prokázání obecného ohrožení z nedbalosti hrozit až osmiletý, respektive desetiletý trest. Záležet bude na přesné kvalifikaci trestného činu a také například na tom, zda případný podezřelý porušil povinnost vyplývající z jeho povolání či funkce.

Zásah hasičů v roztockém alzheimer centru je oficiálně ukončený, objekt v pátek předali majiteli. Vyšetřování příčiny požáru potrvá zřejmě několik měsíců, bude třeba zpracovat řadu znaleckých posudků, sdělily mluvčí středočeských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová a středočeská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Hasiči s požárem bojovali devět hodin

Požár v centru vypukl ve středu kolem 19:00. Hasiči nejdříve vyhlásili druhý stupeň poplachu, který postupně zvýšili na nejvyšší, čtvrtý stupeň požárního poplachu. Ve čtvrtek dopoledne snížili poplachový stupeň na základní. S požárem bojovalo až 23 jednotek, tedy téměř sto hasičů, a seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících. Budovu totiž oheň podle Sýkory Fliegerové zcela zasáhl a vnitřkem je už nebylo možné dostat ven.

Pod kontrolu dostali oheň přibližně po devíti hodinách, poté následovalo dohašování a dohlížení kvůli případným skrytým ohniskům. V pátek ve 3:30 předali hasiči budovu majiteli, který na ni musí ještě 48 hodin dohlížet. Předtím místo opět hasiči prohlédli. "Celé to zkontrolovali termokamerou," uvedla Sýkora Fliegerová.

Při zachraňování seniorů z hořícího alzheimer centra podle starosty Roztok Jana Jakoba (TOP 09) výrazně pomohli dobrovolníci, kteří se zapojili do evakuace. Jeho slova potvrdil i hostinský z nedaleké restaurace. Do evakuace se spolu s hasiči zapojili hosté, kteří zrovna seděli na zahrádce.

Požár hasiči dohašovali celou noc, přičemž pod kontrolu jej dostali kolem čtvrtečních 4:00. Právě při dohašovacích pracích hasiči objevili dva mrtvé, předtím záchranáři evidovali přes pět desítek zraněných. Většina z nich byla zraněna lehce, dva lidé jsou podle záchranářů v kritickém stavu.

Starosta Roztok chválil zásah složek

"To, že se tam bohužel objevily potom v průběhu noci dvě oběti, je smutná věc. Mrzí mě to. Ale přesto - zásah všech složek a pomoc dobrovolníků, kteří pomáhali s evakuací osob, byly plně profesionální. Bez toho by bylo obětí nepochybně více," uvedl starosta Jakob. Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) k tragickým následkům požáru napsala na Twitteru, že se zdrží komentářů týkajících se evidence osob ze strany provozovatele.

Mluvčí záchranné služby Monika Nováková ve středu večer uvedla, že personál centra opustil budovu před příjezdem záchranářů. "Naši zaměstnanci plnili pokyny IZS, včetně pokynů telefonických před jejich příjezdem. Jinak to v takových situacích nelze," sdělil ve čtvrtek majitel centra Radek Žádník.

Ministerstvo práce je připraveno alzheimer centru poskytnout mimořádnou dotaci. Úřad práce poškozeným klientům v případě potřeby vyplatí mimořádnou dávku až 63 750 korun. Ve společné tiskové zprávě to sdělilo tiskové oddělení ministerstva práce a generální ředitelství úřadu práce.

O zraněné po požáru se starají zdravotníci v pěti pražských nemocnicích a v kladenské nemocnici. Většina ze čtyř desítek lidí je ve stabilizovaném stavu. Tři nejvážněji zranění jsou na jednotce intenzivní péče v Motolské nemocnici, která se stará o dalších 13 zraněných. "Ostatní s lehčími potížemi jsou zatím u nás, ale se sociálními pracovnicemi už jednáme o jejich umístění do jiných zařízení," informovala mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

Centrum má kapacitu 60 lůžek. Vedle domova se zvláštním režimem poskytuje také služby denního stacionáře. Provozovatelem je skupina Domov Alzheimer, která provozuje obdobná zařízení v Mostě, Přerově a Lázních Darkov na Karvinsku. Podle starosty Roztok je obec s provozovatelem alzheimer centra v kontaktu. K dispozici mu dala svou zasedací místnost, aby měl prostor, odkud své činnosti koordinovat.

Za posledních deset let si požáry v domovech důchodců nebo domech s pečovatelskou službou vyžádaly dva životy jednou, a to v lednu 2013. Při požáru domova s pečovatelskou službou v Příboru na Novojičínsku zemřely dvě seniorky a dalších pět lidí bylo zraněno. Neštěstí tehdy zavinila závada na přístroji na zajišťování přísunu kyslíku. V sociálních službách byl pak v historii Česka nejtragičtější požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, kde v lednu 2020 zemřelo osm lidí, devátá oběť zemřela v dubnu 2020 v nemocnici, záchranáři tehdy ošetřili 30 lidí.

VIDEO: Požár Alzheimer centra v Roztokách očima zasahujících policistů

Požár Alzheimer centra v Roztokách očima zasahujících policistů | Video: Policie ČR
 

Právě se děje

Další zprávy