V rámci chytré karantény bylo otestováno 180 lidí, problém je propojení s laboratoří

ČTK ČTK
6. 4. 2020 19:50
V testovací fázi takzvané chytré karantény na jižní Moravě bylo na konci minulého týdne odebráno 180 vzorků. Mechanismus nalezl několik kontaktů, sekundárně byli vytipováni potenciálně rizikoví lidé. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Dosud se u projektu řeší řada různých problémů, zejména elektronické propojení s laboratořemi, dodal.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Projekt chytré karantény spočívá v tom, že pokud člověk nakažený covidem-19 dá souhlas, vytvoří specialisté z údajů v jeho mobilu od mobilních operátorů a platebních karet od bank mapu jeho pohybu z posledních pět dní. Díky tomu se snadněji odhalí lidé, s nimiž se setkal a mohl je nakazit. K nim pak vyjede armádní tým na testování. Vzpomínkové mapy neobsahují údaje o mobilech a kartách lidí, se kterými se nakažený potkal. Odběry na základě speciálních map ale zatím nezačaly.

Elektronizaci sběru vzorků připravil ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci Marián Hajdúch. "Potřebujeme doladit napojení na jednotlivé dílčí laboratoře, které mají odlišný software. Po propojení systému by to mělo fungovat on-line. Měli bychom přesně vědět, který vzorek z které laboratoře doputoval kam, jaký je jeho výsledek a hygiena by měla mít okamžitě výsledek, který může potom komunikovat s dotyčným, který je testován," řekl Prymula.

Minulý týden se podle Prymuly zejména ověřovaly vazby mezi jednotlivými segmenty, které budou v rámci chytré karantény působit. Doplňovali se také pracovníci posilové skupiny, které vyslala armáda. "Armáda má 33 posilových týmů, které jsou pro toto využití. Dnes se řešila jejich alokace do všech krajů a další posilové orgány, které by měly být u krajských hygien, abychom byli schopni efektivně působit," dodal náměstek a šéf Centrálního řídícího týmu covid-19. Celkem armáda systém podporuje zhruba 300 lidmi.

Na sklonku tohoto týdne by se měl systém rozšířit na severní Moravu a do Prahy a v týdnu po Velikonocích do zbytku země. Výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund  řekl, že se do testovací fáze zapojily do pátku řádově jednotky stovek lidí. Nakaženým hygienici nechali vytvořit vzpomínkovou mapu na základě údajů o pohybu jejich mobilního telefonu a platební karty.

Video: Chytrá karanténa není špiclování, operátor vaše kamarády nepráská

Jde jen o vzpomínkovou mapu, která pomůže infikovanému člověku zjistit, s kým byl v kontaktu, vysvětluje jeden z iniciátorů projektů Petr Šimeček. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy