V pražském IKEM nejde topení. Nemocnice zapojí teplomety, stovku pacientů evakuují

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 1. 2017 19:21
V objektu Institutu klinické a experimentální medicíny v pražské Krči řeší akutní problém s topením, které částečně přestalo fungovat. V pondělí proto nemocnice přestěhuje stovku pacientů do okolních špitálů. IKEM se připravuje i na to, že by topení náhle přestalo fungovat úplně. "V takovém případě máme šest až osm hodin na evakuaci, na což jsme připraveni," ujistil ředitel IKEM Aleš Herman.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Naprasklá trubka v poledne ohrozila dodávku tepla do pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Stovka pacientů se proto bude muset přestěhovat do okolních nemocnic. Evakuace by měla začít v pondělí v osm ráno.

"Budeme muset přikročit k evakuaci kvůli mrazům, které panují," uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík s tím, že evakuace by měla začít v pondělí v osm ráno. Do té doby by dodávka tepla měla vydržet, pak začne oprava prasklé části potrubí, která si vyžádá několik dní. Pacienti by se mohli vrátit ve čtvrtek.

"Ve 12 hodin jsme se dozvěděli o tom, že došlo k ruptuře teplovodního řadu do IKEM, z čehož hrozí náhlá ztráta vytápění našeho ústavu," popsal situaci ředitel kliniky Aleš Herman. "V tuto chvíli je situace zvládnutá do té míry, že si myslíme, že můžeme zahájit řízenou evakuaci, nikoli okamžitou," doplnil.

Institut se připravuje i na to, že by topení náhle přestalo fungovat úplně. "V takovém případě máme šest až osm hodin na evakuaci, na což jsme připraveni," upřesnil Herman.

Čtyřicet pacientů po transplantaci pojme Motol, třicet Nemocnice Na Homolce, stejný počet Bulovka. Třicet pacientů, kteří leží na odděleních JIP a ARO, v IKEM prozatím zůstane. V nemocnici se zapojí teplomety. Pokud by elektrická síť nevydržela jejich nápor, zbývající třicítku pacientů je podle ministra připravena přijmout nedaleká Thomayerova nemocnice, případně Všeobecná fakultní nemocnice nebo Vinohrady.

Dodavatelem tepla pro IKEM je Pražská teplárenská, podle jejího šéfa prodeje tepla Pavla Maďara je místo havárie na sekundárních rozvodech patřících nemocnici. "Pražská teplárenská je připravena poskytnout IKEM veškerou nutnou součinnost při odstraňování této situace, jejíž řešení je plně v odpovědnosti nemocnice IKEM," sdělil Maďar.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy