V pražském IKEM nejde topení. Nemocnice zapojí teplomety, stovku pacientů evakuují

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 1. 2017 19:21
V objektu Institutu klinické a experimentální medicíny v pražské Krči řeší akutní problém s topením, které částečně přestalo fungovat. V pondělí proto nemocnice přestěhuje stovku pacientů do okolních špitálů. IKEM se připravuje i na to, že by topení náhle přestalo fungovat úplně. "V takovém případě máme šest až osm hodin na evakuaci, na což jsme připraveni," ujistil ředitel IKEM Aleš Herman.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Naprasklá trubka v poledne ohrozila dodávku tepla do pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Stovka pacientů se proto bude muset přestěhovat do okolních nemocnic. Evakuace by měla začít v pondělí v osm ráno.

"Budeme muset přikročit k evakuaci kvůli mrazům, které panují," uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík s tím, že evakuace by měla začít v pondělí v osm ráno. Do té doby by dodávka tepla měla vydržet, pak začne oprava prasklé části potrubí, která si vyžádá několik dní. Pacienti by se mohli vrátit ve čtvrtek.

"Ve 12 hodin jsme se dozvěděli o tom, že došlo k ruptuře teplovodního řadu do IKEM, z čehož hrozí náhlá ztráta vytápění našeho ústavu," popsal situaci ředitel kliniky Aleš Herman. "V tuto chvíli je situace zvládnutá do té míry, že si myslíme, že můžeme zahájit řízenou evakuaci, nikoli okamžitou," doplnil.

Institut se připravuje i na to, že by topení náhle přestalo fungovat úplně. "V takovém případě máme šest až osm hodin na evakuaci, na což jsme připraveni," upřesnil Herman.

Čtyřicet pacientů po transplantaci pojme Motol, třicet Nemocnice Na Homolce, stejný počet Bulovka. Třicet pacientů, kteří leží na odděleních JIP a ARO, v IKEM prozatím zůstane. V nemocnici se zapojí teplomety. Pokud by elektrická síť nevydržela jejich nápor, zbývající třicítku pacientů je podle ministra připravena přijmout nedaleká Thomayerova nemocnice, případně Všeobecná fakultní nemocnice nebo Vinohrady.

Dodavatelem tepla pro IKEM je Pražská teplárenská, podle jejího šéfa prodeje tepla Pavla Maďara je místo havárie na sekundárních rozvodech patřících nemocnici. "Pražská teplárenská je připravena poskytnout IKEM veškerou nutnou součinnost při odstraňování této situace, jejíž řešení je plně v odpovědnosti nemocnice IKEM," sdělil Maďar.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy