reklama
 
 

V pražském IKEM nejde topení. Nemocnice zapojí teplomety, stovku pacientů evakuují

Aktualizováno 27. 1. 2017 19:21
V objektu Institutu klinické a experimentální medicíny v pražské Krči řeší akutní problém s topením, které částečně přestalo fungovat. V pondělí proto nemocnice přestěhuje stovku pacientů do okolních špitálů. IKEM se připravuje i na to, že by topení náhle přestalo fungovat úplně. "V takovém případě máme šest až osm hodin na evakuaci, na což jsme připraveni," ujistil ředitel IKEM Aleš Herman.

Praha – Naprasklá trubka v poledne ohrozila dodávku tepla do pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Stovka pacientů se proto bude muset přestěhovat do okolních nemocnic. Evakuace by měla začít v pondělí v osm ráno.

"Budeme muset přikročit k evakuaci kvůli mrazům, které panují," uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík s tím, že evakuace by měla začít v pondělí v osm ráno. Do té doby by dodávka tepla měla vydržet, pak začne oprava prasklé části potrubí, která si vyžádá několik dní. Pacienti by se mohli vrátit ve čtvrtek.

"Ve 12 hodin jsme se dozvěděli o tom, že došlo k ruptuře teplovodního řadu do IKEM, z čehož hrozí náhlá ztráta vytápění našeho ústavu," popsal situaci ředitel kliniky Aleš Herman. "V tuto chvíli je situace zvládnutá do té míry, že si myslíme, že můžeme zahájit řízenou evakuaci, nikoli okamžitou," doplnil.

Institut se připravuje i na to, že by topení náhle přestalo fungovat úplně. "V takovém případě máme šest až osm hodin na evakuaci, na což jsme připraveni," upřesnil Herman.

Čtyřicet pacientů po transplantaci pojme Motol, třicet Nemocnice Na Homolce, stejný počet Bulovka. Třicet pacientů, kteří leží na odděleních JIP a ARO, v IKEM prozatím zůstane. V nemocnici se zapojí teplomety. Pokud by elektrická síť nevydržela jejich nápor, zbývající třicítku pacientů je podle ministra připravena přijmout nedaleká Thomayerova nemocnice, případně Všeobecná fakultní nemocnice nebo Vinohrady.

Dodavatelem tepla pro IKEM je Pražská teplárenská, podle jejího šéfa prodeje tepla Pavla Maďara je místo havárie na sekundárních rozvodech patřících nemocnici. "Pražská teplárenská je připravena poskytnout IKEM veškerou nutnou součinnost při odstraňování této situace, jejíž řešení je plně v odpovědnosti nemocnice IKEM," sdělil Maďar.

autor: Domácí | 27. 1. 2017 16:19

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama