Policie bude mít úřad pro boj s kyberkriminalitou a terorismem. Funkční bude od ledna

ČTK ČTK
10. 6. 2022 9:14
V policii vznikne nový útvar pro boj s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou s celostátní působností. Nový útvar vznikne vyčleněním dvou struktur z Národní centrály proti organizovanému zločinu, měl by začít fungovat od ledna příštího roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Návrh na organizační změnu podá policie na ministerstvo vnitra v červnu. Pokud ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) návrh schválí, během léta se uskuteční nabídkové, následně případně i výběrové řízení na vedoucí pozice nového útvaru. Struktura by měla mít kolem 150 míst, podobně jako mají stávající sekce pro terorismus, extremismus a kyberkriminalitu v národní centrále.

Změny policejní prezident Martin Vondrášek projednal jak s vedením Národní centrály proti organizovanému zločinu, tak s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem a vrchní státní zástupkyní v Praze Lenkou Bradáčovou. "Mohu říci, že jsme v naprosté většině ve shodě," řekl Vondrášek.

Reorganizaci ve čtvrtek Vondrášek spolu s Rakušanem představili poslancům sněmovního bezpečnostního výboru. Rakušan po jednání uvedl, že s reorganizací souhlasí a přebírá za ni politickou odpovědnost. Upozornil však na to, že nejde o "politické zadání", nýbrž o práci policejního prezidia a odborného týmu.

Jde podle něj o důkaz "jiné politické kultury", než byla v roce 2016, kdy národní centrála vznikla. Vznik nového útvaru sloučením protikorupční policie a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu tehdy vyvolal vážnou roztržku uvnitř tehdejší vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO. Kvůli vzniku centrály odešli i někteří policisté.

Národní centrála se vedle kybernetické kriminality a terorismu specializuje na organizovaný zločin a závažnou hospodářskou trestnou činnost a korupci.

O možném rozdělení centrály se začalo spekulovat na podzim 2019. Tehdejší policejní prezident Jan Švejdar a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v prosinci 2019 oznámili, že by měl vzniknout nový zastřešující útvar, národní kriminální úřad. Reorganizaci pak narušila pandemie nemoci covid-19. Změna se neměla dotknout národní centrály, oddělení jejích sekcí terorismu a kybernetické bezpečnosti ale stále bylo zvažovanou možností.

V záměru vytvoření národního kriminálního úřadu vedení policie podle Vondráška pokračovat nebude. Podle náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Tomáše Kubíka je vhodnější takzvaný agenturní model s menšími autonomními a specializovanými úřady.

Rakušan souhlasí s rozhodnutím policie o nutnosti reformy i s její podobou. Uvedl, že změna má jeho podporu, chystanou strukturu považuje za přehlednější a akceschopnější.

 

Právě se děje

Další zprávy