Paavo Järvi s Českou filharmonií zahájili Pražské jaro. Tradičně, Smetanovou Mou vlastí

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2016 22:14
Již 71. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro začal zahajovacím koncertem v Obecním domě. Česká filharmonie zahrála Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho. Koncertu ve vyprodané Smetanově síni se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Celý festival letos nabídne přes padesát koncertů, na nichž vystoupí hudebníci z 23 zemí světa. Zahájení předcházel pietní akt vyšehradském hřbitově.
Obecní dům v Praze
Obecní dům v Praze | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dlouhotrvající aplaus vyprodaného Obecního domu zakončil dnes večer úvodní koncert 71. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Tradiční Smetanova Má vlast zazněla v podání České filharmonie pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho. Koncert tradičně předznamenal dopolední pietní akt na vyšehradském Slavíně k uctění památky Bedřicha Smetany.

Ve vyprodaném hledišti Smetanovy síně byl přítomen také prezident Miloš Zeman, který nad festivalem převzal záštitu. "V naší společnosti je málo chvil, kdy se pokojně a nekonfliktně sejdou lidé různého přesvědčení, názorů a filozofie. A i když spolu nedokáží - nebo možná ani nechtějí - hovořit, rádi si vyslechnou promluvu 'jazyka', který je osloví a přinese radost a potěchu. Je to jazyk hudby," uvedl ve festivalovém programu Zeman.

Zahajovací koncert si mohli poslechnout lidé nejen v pražském Obecním domě, ale také v parku Kampa, v přímém přenosu pak ve vybraných kinech, na ČT art či stanici ČRo Vltava.

Festival letos nabídne pět desítek koncertů. Praha přivítá 14 orchestrů, 65 sólistů a dirigentů a 19 komorních souborů. Uznávané symfonické orchestry a interpreti dorazí z 23 zemí.

Festival mimo jiné nabídne španělský a pobaltský cyklus. Vystoupí i londýnský Symfonický orchestr BBC s šéfdirigentem Sakarim Oramem, kontratenorista Andreas Scholl, klavírista Murray Perahia s Akademií sv. Martina v polích nebo dirigent Daniel Barenboim s berlínským Státním orchestrem.

Nadcházející ročník nabídne 68. ročník Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, tentokrát pro obory klavír a trubka. Uměleckou radou festivalu byl pro letošní Debut Pražského jara vybrán mladý český dirigent Jiří Rožeň. Devět koncertů přinese víkend komorní hudby. Více informací a program najdete na www.festival.cz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy