Paavo Järvi s Českou filharmonií zahájili Pražské jaro. Tradičně, Smetanovou Mou vlastí

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2016 22:14
Již 71. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro začal zahajovacím koncertem v Obecním domě. Česká filharmonie zahrála Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho. Koncertu ve vyprodané Smetanově síni se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Celý festival letos nabídne přes padesát koncertů, na nichž vystoupí hudebníci z 23 zemí světa. Zahájení předcházel pietní akt vyšehradském hřbitově.
Obecní dům v Praze
Obecní dům v Praze | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dlouhotrvající aplaus vyprodaného Obecního domu zakončil dnes večer úvodní koncert 71. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Tradiční Smetanova Má vlast zazněla v podání České filharmonie pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho. Koncert tradičně předznamenal dopolední pietní akt na vyšehradském Slavíně k uctění památky Bedřicha Smetany.

Ve vyprodaném hledišti Smetanovy síně byl přítomen také prezident Miloš Zeman, který nad festivalem převzal záštitu. "V naší společnosti je málo chvil, kdy se pokojně a nekonfliktně sejdou lidé různého přesvědčení, názorů a filozofie. A i když spolu nedokáží - nebo možná ani nechtějí - hovořit, rádi si vyslechnou promluvu 'jazyka', který je osloví a přinese radost a potěchu. Je to jazyk hudby," uvedl ve festivalovém programu Zeman.

Zahajovací koncert si mohli poslechnout lidé nejen v pražském Obecním domě, ale také v parku Kampa, v přímém přenosu pak ve vybraných kinech, na ČT art či stanici ČRo Vltava.

Festival letos nabídne pět desítek koncertů. Praha přivítá 14 orchestrů, 65 sólistů a dirigentů a 19 komorních souborů. Uznávané symfonické orchestry a interpreti dorazí z 23 zemí.

Festival mimo jiné nabídne španělský a pobaltský cyklus. Vystoupí i londýnský Symfonický orchestr BBC s šéfdirigentem Sakarim Oramem, kontratenorista Andreas Scholl, klavírista Murray Perahia s Akademií sv. Martina v polích nebo dirigent Daniel Barenboim s berlínským Státním orchestrem.

Nadcházející ročník nabídne 68. ročník Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, tentokrát pro obory klavír a trubka. Uměleckou radou festivalu byl pro letošní Debut Pražského jara vybrán mladý český dirigent Jiří Rožeň. Devět koncertů přinese víkend komorní hudby. Více informací a program najdete na www.festival.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy