Život virtuózní klavíristky ukončila vražda. Její syn přežil

Martin Novák Martin Novák
2. 9. 2015 21:18
Policie kvůli násilné smrti Natalie Střelčenkové zatkla jejího manažera a zároveň partnera.
Natálie Strelčenková.
Natálie Strelčenková. | Foto: wikimedia

Manchester - Narodila se v Rusku, dlouho žila v Norsku, proslavila se po celé Evropě a zemřela ve Velké Británii.

Koncertní klavíristku Natalii Strelčenkovou našli lékaři v jejím domě v Manchesteru krátce po půlnoci v neděli 30. srpna. S těžkými zraněními na hlavě a krku. Zemřela krátce po převozu do nemocnice.

Policii zavolali sousedé, kteří slyšeli hluk a křik.

Z vraždy vyšetřovatelé obvinili muže, který byl v době činu na místě. Manažera a zároveň partnera Strelčenkové Johna Martina. Rovněž hudebníka - hráče na kontrabas.

Strelčenková a Martin společně vlastnili agenturu Musicus, která zprostředkovávala pro zájemce koncerty klasické hudby.

Ve středu policie obvinění rozšířila ještě o pokus o vraždu. Martin zaútočil i na syna umělkyně, čtrnáctiletého Lea. Ten přežil.

Martin u výslechu podle britských médií pouze potvrdil své jméno a adresu, jinak odmítá vypovídat.

Osmatřicetiletá Strelčenková se z Norska do Manchesteru přestěhovala před dvěma lety. Patřila k nejvyhledávanějším pianistkám, koncertovala velmi často na prestižních pódiích, například v newyorské Carnegie Hall.

Svůj první koncert absolvovala s Petrohradskou filharmonií už ve dvanácti letech.

Server Classical Music ji charakterizuje jako "odvážnou, extrovertní interpretku, která kladla důraz na komunikaci s obecenstvem".

Jde o druhou tragickou událost ve světě interpretů klasické hudby během půl roku. V březnu byl z pokusu o vraždu obviněn německý houslista Stefan Arzberger, člen Lipského smyčcového kvarteta.

Newyorská policie ho podezřívá, že v hotelu Hudson uškrtil Američanku Pamelu Robinsonovou poté, co pronikl do jejího pokoje. Arzberger se hájí tím, že ho prostitutka omámila drogami a na nic si nepamatuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy