V nemocnici IKEM padají hlavy, končí i manažer-milionář

Radek Nohl Radek Nohl
15. 11. 2011 17:25
Ivan Netuka se nevešel do koncepce nového ředitele pražské elitní nemocnice
Nový ředitel IKEM Aleš Herman.
Nový ředitel IKEM Aleš Herman. | Foto: IKEM

Praha - Ivan Netuka, vlivný manažer elitní pražské nemocnice IKEM, přišel o post zástupce ředitele.

Skončil poté, co mu ve své koncepci nenašel místo nový šéf nemocnice Aleš Herman. Ten po dohodě s ministrem Leošem Hegerem mimo jiné také zrušil funkci technického nebo personálního náměstka.

V IKEM ale Netuka na rozdíl od bývalého ředitele Jana Malého neskončil.

"V současné době je zástupcem přednosty kardiocentra," řekla Aktuálně.cz mluvčí nemocnice Lucie Prachmanová. Jeho novým šéfem je tak uznávaný lékař Jan Pirk.

Milionáře z IKEM šetří policie

Aktuálně.cz při pátrání po majetkových poměrech ředitelů největších zdravotnických zařízení v Česku zjistilo, že Netuka vlastní majetek, který neodpovídá příjmům státních zaměstnanců.

Za posledních několik let nakoupil nemovitosti za více než 10 milionů korun a až na jednu výjimku vždy platil v hotovosti. Miliony investoval mimo jiné do dvou bytů v historickém centru Prahy.

Kde na to vzal, nechtěl původně vysvětlit, poté ale přiznal, že si nemovitosti koupil díky rodinné restituci. Přesto se o něj začala zajímat protikorupční policie.

Končí i další manažeři

O křeslo přišel také technický ředitel Michal Breda. Ten se podle místních lékařů a zaměstnanců prý nejvíce zasloužil o to, že nemocnice vypsala výběrové řízení na takzvané údržbářské práce za zhruba 45 milionů korun ročně.

Ivan Netuka.
Ivan Netuka. | Foto: www.ikem.cz

Soutěž následně vyhrála a smlouvu s IKEM na čtyři roky podepsala firma Phar Service, kterou před svým nástupem na ministerstvo pro místní rozvoj vlastnil Kamil Jankovský.

Nová organizační struktura zahrnuje vznik dvou větví řízení. Ekonomicko-technickou linii řídí náměstek Michal Stiborek. Léčebně-preventivní vede náměstek Michael Želízko.

"Zjednodušené řízení přinese větší efektivitu a přímý kontakt s vedením všech center. Každý měsíc bude vedení IKEM zasedat individuálně s vedoucími jednotlivých center," uvedl ředitel nemocnice Herman.

"Cílem těchto setkání bude efektivní informování o dalším postupu léčení a výzkumu v IKEM, ale i kontrola ekonomického vývoje daného pracoviště," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy