V ČR bylo hlášeno dvě stě případů spatření UFO

ČTK ČTK
31. 10. 2010 13:55
Přibližně desetinu hlášených případů se nepodaří objasnit

Praha - Disk letící nad dálnicí u Brna, trojice světel u Hodonína nebo bílý obdélník u Hradce Králové - to jsou některé z případů hlášení takzvaných UFO, tedy neidentifikovatelných létajících objektů, které loni zaznamenali pozorovatelé na nebi nad Českem.

Hlášení eviduje projekt Záře. Podle jeho vedoucího Vladimíra Šišky jich loni bylo 205 a většinu z nich se podařilo objasnit.

"Je to mírně nadprůměrné číslo ve srovnání s ostatními roky, avšak je nutné vzít v úvahu, že je ovlivněno velkým množstvím ohlášených pozorování takzvaných létajících lampionů, které se staly velmi oblíbenou zábavou, přičemž velká část veřejnosti nemá s jejich vzhledem a chováním žádné zkušenosti, a tak je často označuje za UFO," uvedl Šiška.

Ostatní objasněné záhady na obloze se podle něj týkaly nejčastěji letadel a vojenské techniky, například armádních vrtulníků s nočním osvětlením. Pro zhruba desetinu hlášených jevů se nepodařilo najít žádné vysvětlení.

"V těchto případech lze uvažovat o některé z hypotéz o UFO. Mohlo by jít například o neznámé přírodní jevy, utajovanou vojenskou techniku a nemůžeme ani úplně vyloučit některou z takzvaných 'návštěvnických hypotéz', tedy všeobecně nějaký mimozemský vliv," dodal Šiška.

Projekt Záře je zájmové sdružení amatérských badatelů, které se zabývá zkoumáním anomálních jevů v Česku. Byl založen v roce 1992 a podle Šišky spolupracuje také s odborníky z řad astronomů, meteorologů nebo z oblasti letectví.

 

Právě se děje

Další zprávy