Britské archivy odtajnily stovky dokumentů o UFO

Lucie Kalivodová
18. 2. 2010 11:45
Přes 6000 zveřejněných stránek ukazuje, jak UFO řádilo v letech 1994 až 2000

Londýn - Tisíce případů, kdy lidé viděli UFO, byly za posledních dvacet let zaznamenány v okolí Velké Británie. Potvrzují to dokumenty postupně zveřejňované v rámci tříletého projektu ministerstva obrany a národního archivu.

O více než šesti tisících stránek s oznámeními z let 1994 až 2000 popisujícími zkušenosti lidí s neidentifikovanými létajícími objekty informoval zpravodajský server BBC.

Jedno UFO bylo dokonce spatřeno nad fotbalovým klubem Chelsea, další nad domem ministra vnitra Michaela Howarda v hrabství Kent.

Veškerou dokumentaci je možné vidět online na stránkách národního archivu i s nákresy objektů, které svědci události zaznamenali. Například policistům z Bostonu a Skegness v hrabství Lincolshire se podařilo UFO natočit.

Ihned poté zalarmovali pobřežní hlídku, která informovala lodě v Severním moři. Námořníci pak tvrdili, že nad hladinou neidentifikované létající objekty skutečně spatřili. Ve stejnou dobu zachytil radar nad Bostonem nejasný signál.

"Není možné prokázat přímé propojení mezi tím, co lidé čtou a na co se dívají v televizi, a mezi tím, co označují za opravdový výskyt UFO. Jednou z interpretací nicméně je, že výdobytky nejmodernější techniky mohou ovlivňovat, co lidé na nebi vidí," řekl odborník zabývající se fenoménem UFO David Clarke.

"V padesátých letech byl skokem ve vývoji talíř, který byl schopen se pohybovat vertikálně. V té době se také začaly objevovat zprávy o tom, že lidé z různých koutů země zaznamenávali na obloze 'létající talíře'," dodal.

Experti se domnívají, že odtajněné záznamy o výskytu UFO dokazují, jak se během desetiletí měnil jejich vzhled v závislosti na tom, jak se proměňovalo i jejich vypodobňování v populární kultuře.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 1 hodinou

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy