V Česku pozvolna nastupuje chřipková epidemie

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
20. 1. 2009 11:01
Chřipka už řádí v celé západní Evropě

Praha - Jezte ovoce, pijte hodně tekutin a pokud už vás trápí rýma a bolest hlavy, zůstaňte radši doma. To vzkazuje Čechům hlavní hygienik Michael Vít.

Do Česka totiž pozvolna proniká chřipková epidemie. Ve třetím kalendářním týdnu se chřipkou nakazilo o čtyřicet procent víc lidí než na začátku ledna. Nejvíc nemocných napočítali na severní Moravě, kolem 1040 lidí muselo s chřipkou zůstat doma i v Praze. "Současnou situaci proto hodnotíme jako jednoznačně nastupující chřipkovou epidemii," řekl Michael Vít.

Chřipková epidemie bude podle něj mnohem silnější, než tomu bylo v předchozích dvou letech. "Průběh je závažnější," řekl deníku Aktuálně.cz Vít. Pokud ale nějdo investoval do očkování proti chřipce, měl by viru bez problémů odolat.

Další čkování ale Vít obecně nedoporučuje.

 "Jakmile už vypukne chřipková epidemie, vakcína nic nezachrání. Výroba protilátek v těle totiž trvá zhruba čtrnáct dnů," vysvětlil. Výjimku tvoří jen chronicky nemocní, kteří by se o očkování měli poradit se svým lékařem.

Stoná celá Evropa

Chřipková eidemie už v těchto dnech naplno propukla v několika státech Evropy.

Doslova raketově stoupl počet nemocných v Norsku, kde lékaři napočítali o několik set procent víc případů než obvykle. Chřipku hlásí Irsko, Španělsko, Portugalsko a Anglie.

 V Německu přibývá nemocných jen regionálně, podobné je to v Rakousku. Oproti tomu na Slovensku i v Polsku je stále výskyt sporadický.

"Úhrnně lze ale konstatovat, že v podstatě celá západní Evropa je ve fázi plošné epidemie," řekl Vít.

Vzpomína na rok 2005

Jak vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu, středně těžká epidemie chřipky už se na českém území objevila v letech 2004 a 2005. Onemocnělo tehdy 1 552 000 lidí. Na infekci se podílely hlavně viry chřipky A a virus chřipky B. Epidemie trápila Česko od začátku ńora až do začátku března. Více než polovinu případů tehdy tvořily předškolní děti a školáci.

Dlouhodobé statistiky ukazují, že virem chřipky se každoročně nakazí zhruba 33 procent obyvatel, 26 procent pak skutečně chřipkou onemocní. Ze všech nemocných skončí jedno procento lidí na lůžku v nemocnici.  Osm procent z nich nemoci nakonec podlehne.

Odhaduje se, že celosvětově ročně onemocní závažnou formou chřipky 3 až 5 milionů lidí. Čtvrt až půl milionu z nich 250 zemře. Ve vyspělých státech chřipce nejčastěji podléhají senioři nad pětašedesát let.

 

 

Právě se děje

Další zprávy