V České exportní bance a EGAPu zasahuje policie

Domácí Domácí
15. 1. 2014 16:40
Akce má souviset s úvěry na problematické zahraniční projekty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - V České exportní bance (ČEB) a v Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) zasahuje od rána protikorupční policie. Obě státem řízené instituce mají za úkol pomáhat soukromým společnostem s vývozem jejich zboží do zahraničí.

Server E15 uvedl, že akce souvisí s úvěry na problematické zahraniční projekty. Podle České televize si policie vyžádala materiály k více než 10 obchodním případům, zřejmě také k financování výstavby skláren v Rusku.

S případem souvisí i dnešní zátah policie ve stavební firmě PSJ. "Z dosud získaných informací je naší společnosti známo, že vyžádané materiály údajně souvisí s činností České exportní banky," uvedl v dnešním prohlášení mluvčí společnosti Miroslav Fuks. Podle serveru Lidovky.cz policie dopoledne zasahovala i v sídle turnovského Sklostroje, který se zabývá výrobou strojů pro obalové sklo.

"Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality nás požádal o součinnost," potvrdila mluvčí EGAP Hana Hikelová.

Do sídla obou institucí v centru Prahy policie nepouští zaměstnance ani návštěvníky. V recepci jsou podle zpravodaje ČTK tři uniformovaní policisté a několik vyšetřovatelů v civilu. Policisté provádějí kompletní inventuru dokumentů.

Protikorupční policie nyní nechce zveřejňovat další informace. "Můžeme zatím potvrdit, že provádíme úkony trestního řízení ohledně jednoho případu, kterým se zabýváme. Více informací zatím nebudeme poskytovat," řekl k tomu mluvčí Jaroslav Ibehej. Více k tomu nechtěla říct ani šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová.

Ministr financí v demisi Jan Fischer na odpoledne svolal jednání se zástupci dozorčích rad EGAP a ČEB, řekl ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek.

Zátah podle serveru pravděpodobně souvisí s půjčkami na podezřelé zahraniční projekty, z nichž některé byly podle neoficiálních informací realizovány jen částečně a některé vůbec.

Pravděpodobně tak souvisí se zprávou Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), podle níž ČEB neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun. U části úvěrů banka navíc porušila podle NKÚ zákon, a pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta banky by šla na vrub státu. Škoda by podle deníku Insider mohla dosáhnout až na 7 miliard.

Nejproblematičtější klient: rodina Sadovských

Insider také již dříve upozornil na to, že Státní pojišťovna EGAP musela na konci loňského roku sáhnout do svých rezerv a vyplatit pojistky za několik neúspěšných exportních projektů z předkrizových let.

Ve hře měly být až čtyři miliardy korun, z nich zhruba 2,5 miliardy mělo jít právě na ztráty státní České exportní banky, zbytek na státem pojištěné exportní úvěry sjednané u komerčních bank.

Největší suma z EGAP pak měla jít do bank na náhradu nesplácených půjček ruských skláren, které nakupovaly technologie od české společnosti Sklostroj Turnov. Všechny problematické úvěry byly sjednány v letech 2007 až 2009, před ekonomickou krizí.

K nejproblematičtějším klientům České exportní banky patří ruská podnikatelská rodina Sadovských, jež na stavbu svých skláren dostala úvěrů hned několik.

Sobotka: musíme je provětrat

Problémy s ruskou stranou měly obě instituce již na podzim. ČEB tehdy musela stáhnout z Ruska šéfa své moskevské kanceláře Jaroslava Poříze, protože na něj podala trestní oznámení pro podezření z podvodu ruská banka Mežtopenergo.

Pravděpodobný budoucí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v rozhovoru pro středeční Hospodářské noviny uvedl, že ČEB a EGAP je třeba "provětrat".

"Je potřeba zjistit, jak efektivně spravují prostředky, jaké mají od vlády zadání, zda postupují maximálně transparentně při poskytování úvěrů a garancí, nebo zda tam funguje uzavřená podnikatelská lobby, která mezi sebe nikoho jiného nepustí," řekl Sobotka deníku.

 

Právě se děje

Další zprávy