Ve Velké Británii zemřela nejstarší válečná veteránka. Anděle Haidě bylo 104 let

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 4. 2018 17:38
Anděla Haida za druhé světové války pracovala jako řidička v ženském pomocném sboru britského královského letectva (RAF).
Foto: MZV ČR

Praha - Ve Velké Británii v sobotu zemřela nejstarší československá válečná veteránka Anděla Haida, rozená Beníčková. Za druhé světové války působila jako řidička v Ženském pomocném sboru Královského letectva (RAF).

Do své smrti ve věku 104 byla nejstarší žijící československou válečnou veteránkou. O úmrtí Anděly Haidy dnes informovala Česká televize (ČT), potvrdilo ji i ministerstvo obrany.

Anděla Beníčková se narodila v říjnu 1913 v Bánově na Uherskohradišťsku. Do Ženského pomocného sboru (WAAF) RAF vstoupila na konci roku 1942. Prošla základním výcvikem a stala se řidičkou. Po roce byla ze služby propuštěna do civilu ze zdravotních důvodů, uvedla ČT. Ve Velké Británii zůstala i po válce. V červnu 2017 obdržela od prezidenta Miloše Zemana medaili Za hrdinství.

Zprávu o sobotním úmrtí válečné veteránky potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. "Termín pohřbu zatím není stanoven," řekl.

Nad úmrtím válečné veteránky dnes vyjádřil lítost ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO). "Děkujeme za hrdinství, které prokázala v nejtěžších chvílích boje za humanitu," uvedl na twitteru. Dodal, že bez lidí jako byla Anděla Haida by dnes český národ neexistoval. Čest památce zesnulé vzdala na sociální síti také ministryně obrany Karla Šlechtová.

České ministerstvo obrany v současné době eviduje kolem 480 veteránů z druhé světové války. Jejich průměrný věk se pohybuje kolem 95 let, i proto se počet žijících pamětníků bojů téměř každodenně snižuje. Je mezi nimi nyní podle ředitele odboru pro válečné veterány ministerstva Eduarda Stehlíka do desíti těch, kteří byli zařazeni u RAF.

 

Právě se děje

Další zprávy