Samopalník Raichl obrazem: Mukl z gulagu, který chtěl zlikvidovat prokurátora Vaše

Pravomil Raichl.
Pravomil Raichl při jednom z návratů do České republiky, ale již po pádu komunistického režimu, proti němuž bojoval celý život.
Pravomil Raichl jako vězeň komunistického režimu v roce 1951. Později přezdívaný český "hrabě Monte Christo" - uprchl z jedné z nejpřísněji střežených komunistických věznic v Leopoldově. Za mřížemi se Raichl ocitl po StB vyprovokované "Mostecké špionážní aféře", která napomohla komunistickému puči 25. února 1948.
Jiří Schmitzer jako Pravomil Raichl ve filmu Staříci. V něm se ovšem jeho postava jmenuje Vlastimil Reiner. Prokurátor Karel Vaš byl pak přejmenován na Václava Mráze.
Jiří Schmitzer (vlevo) s Ladislavem Mrkvičkou ve filmu "Staříci" inspirovaném životním příběhem Pravomila Raichla.
Foto: Studie Pravomil Raichl: Život na hranici smrti
Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 1. 2. 2021 10:13
Život samopalníka Pravomila Raichla se podobá hollywoodskému příběhu. Vězeň sovětského gulagu se při osvobozování Kyjeva prostřílel do jeho centra mezi prvními. Po válce byl odsouzen k trestu smrti a pak k doživotí. Z jedné z nejpřísněji střežených komunistických věznic Leopoldov nakonec uprchl. Raichl se dočkal v roce 2000 satisfakce, když ho prezident Václav Havel vyznamenal Řádem Bílého lva.
 

Právě se děje

před 25 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy