Mimořádná zpráva

Samopalník Raichl obrazem: Mukl z gulagu, který chtěl zlikvidovat prokurátora Vaše

Pravomil Raichl.
Pravomil Raichl při jednom z návratů do České republiky, ale již po pádu komunistického režimu, proti němuž bojoval celý život.
Pravomil Raichl jako vězeň komunistického režimu v roce 1951. Později přezdívaný český "hrabě Monte Christo" - uprchl z jedné z nejpřísněji střežených komunistických věznic v Leopoldově. Za mřížemi se Raichl ocitl po StB vyprovokované "Mostecké špionážní aféře", která napomohla komunistickému puči 25. února 1948.
Jiří Schmitzer jako Pravomil Raichl ve filmu Staříci. V něm se ovšem jeho postava jmenuje Vlastimil Reiner. Prokurátor Karel Vaš byl pak přejmenován na Václava Mráze.
Jiří Schmitzer (vlevo) s Ladislavem Mrkvičkou ve filmu "Staříci" inspirovaném životním příběhem Pravomila Raichla.
Foto: Studie Pravomil Raichl: Život na hranici smrti
Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 1. 2. 2021 10:13
Život samopalníka Pravomila Raichla se podobá hollywoodskému příběhu. Vězeň sovětského gulagu se při osvobozování Kyjeva prostřílel do jeho centra mezi prvními. Po válce byl odsouzen k trestu smrti a pak k doživotí. Z jedné z nejpřísněji střežených komunistických věznic Leopoldov nakonec uprchl. Raichl se dočkal v roce 2000 satisfakce, když ho prezident Václav Havel vyznamenal Řádem Bílého lva.
 

Právě se děje

před 6 minutami

Sněmovna schválila dodatečné zvýšení důchodů o 300 Kč od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy