V Bělorusku zpracovává víza do ČR firma miliardáře Děripasky, Zaorálek nehodlá nic měnit

ČTK ČTK
10. 2. 2017 22:10
V Bělorusku zpracovává pro Česko agendu spojenou s vízy firma napojená na blízkého spojence a přítele ruského prezidenta Vladimira Putina, ruského miliardáře Olega Děripasku. V rozhovoru pro ČRo to potvrdil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ke zrušení tendru podle něj není důvod. Potvrdil také, že ví o napojení Děripasky na kyperskou firmu, která má česká víza v Bělorusku na starosti. "Když vyhlašujeme nějakou soutěž, musíme respektovat její výsledky," řekl Zaorálek rozhlasu. "Abychom podobný tendr zrušili, museli bychom mít argumenty a musel by tu být zájem té země, že by ona sama cítila, že to ohrožuje bezpečnost jejích občanů," uvedl.
Oleg Děripaska  a Dmitrij Medveděv
Oleg Děripaska a Dmitrij Medveděv | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 17 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy