V Bělorusku zpracovává víza do ČR firma miliardáře Děripasky, Zaorálek nehodlá nic měnit

ČTK ČTK
10. 2. 2017 22:10
V Bělorusku zpracovává pro Česko agendu spojenou s vízy firma napojená na blízkého spojence a přítele ruského prezidenta Vladimira Putina, ruského miliardáře Olega Děripasku. V rozhovoru pro ČRo to potvrdil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ke zrušení tendru podle něj není důvod. Potvrdil také, že ví o napojení Děripasky na kyperskou firmu, která má česká víza v Bělorusku na starosti. "Když vyhlašujeme nějakou soutěž, musíme respektovat její výsledky," řekl Zaorálek rozhlasu. "Abychom podobný tendr zrušili, museli bychom mít argumenty a musel by tu být zájem té země, že by ona sama cítila, že to ohrožuje bezpečnost jejích občanů," uvedl.
Oleg Děripaska  a Dmitrij Medveděv
Oleg Děripaska a Dmitrij Medveděv | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Na Letišti Václava Havla se museli cestující evakuovat. Technická závada, zdůvodnilo poplach letiště

Na Letišti Václava Havla ohlásili v pondělí v půl dvanácté dopoledne evakuaci Terminálu 2. Stovky lidí musely před budovu. "Byli jsme už odbavení a čekali v kavárně na let. Najednou hlásili, že máme opustit budovu," popsala pro Aktuálně.cz situaci cestující Gabriela Dvořáková. O pár minut později už však letiště uklidňovalo cestující, že nešlo o nic vážného. 

"Nejedná se o žádnou vážnou věc. Čidlo omylem spustilo evakuaci, proto došlo k částečné evakuaci Terminálu 2. Situace se už stabilizovala, lidé se vrací do terminálu. Čili byl to omyl," řekl před polednem Aktuálně.cz mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Aktualizováno před 27 minutami

Veterináři začnou v úterý vybíjet drůbež ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech. O jeho vybití se teprve rozhodne.

Veterináři také v pondělí potvrdili ptačí chřipku H5N8 v chovu na Pardubicku, jde o letošní druhé ohnisko. Komerční chov se skoro 140 000 kusy drůbeže vybijí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy