Seznamy daňových podvodníků jsou plné Rusů, Kreml mlčí

Jiří Just Jiří Just
15. 4. 2013 16:40
Po Kypru je v problémech další oblíbený daňový ráj movitých Rusů
Na seznamech v kauze OffshoreLeaks jsou tisíce bohatých Rusů. (Ilustrační foto)
Na seznamech v kauze OffshoreLeaks jsou tisíce bohatých Rusů. (Ilustrační foto) | Foto: Radek Pecák

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Sotva ruští úředníci a podnikatelé rozdýchali kolaps kyperských bank, problémy začal mít jejich další oblíbený daňový ráj.

Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) získalo údaje o více než 130 tisících lidí a 120 tisících firem ze 170 zemí světa, jež mají tajné účty v bankách Britských Panenských ostrovů a jiných, daňově příznivých destinacích.

Mezi odhalenými jsou velké ryby světové politiky i byznysu. V síti novinářského vyšetřování uvízl například Jean-Jacques Augier, pokladník volební kampaně francouzského prezidenta, bohatá sběratelka umění ze Španělska Carmen Thyssenová-Bornemiszová, ale také představitelé postsovětských elit.

Karibský offshore využívá rodina ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva i současný gruzínský předseda vlády a oponent prezidenta Saakašviliho Bidzina Ivanišvili. A samozřejmě vysoce postavení Rusové.

Jak uvedl novinář britského listu The Guardian David Leigh, který se na rozkódování údajů podílel, mezi vkladateli je několik tisíc jmen občanů Ruské federace.

Ruské boháče tvrdě zasáhla už kyperská finanční krize.
Ruské boháče tvrdě zasáhla už kyperská finanční krize. | Foto: YouTube

Obři v evidenci

Některá z nich ICIJ již zveřejnil. Jedná se o top manažery plynového obra Gazprom Valerije Golubeva a Borise Pajkina, někdejšího šéfa zbrojní korporace Oboronprom Andreje Reuse nebo o Vladimira Margelova, člena vedení rusko-běloruské společnosti Oboronitelnyje sistěmy, zabývající se výrobou prostředků protivzdušné obrany.

V záznamech, které získali novináři, figuruje rovněž manželka ruského vicepremiéra Igora Šuvalova. Olga Šuvalovová je i na ruské poměry velmi talentovaná podnikatelka. Jak uvádí oficiální zdroje, za pouhé tři roky si vydělala 1,4 miliardy rublů (okolo 900 milionů korun).

Přitom to není poprvé, co jsou místopředseda vlády zodpovídající za ekonomický sektor a jeho žena zmiňováni v souvislosti s netransparentním zbohatnutím.

Loni americký list The Wall Street Journal zveřejnil článek, ve kterém uvedl, že se jim v minulosti podařilo prostřednictvím offshorového trustu vydělat několik desítek až stovek milionů dolarů. Třeba úspěšnou investicí do akcií Gazpromu, která Šuvalovovým měla vynést okolo 80 milionů dolarů.

Cílená diskreditace?

Podobně jako před rokem, i nyní Šuvalov všechna obvinění odmítá. Podle něj jsou finanční prostředky a firmy, o kterých se zmiňují novináři z ICIJ, uvedeny v přiznání o příjmech jeho rodiny. Na zveřejnění informací nereagoval ani Kreml, který nedávno zahájil kampaň proti zahraničním aktivům úředníků.

Ruský prezident Vladimir Putin k OffshoreLeaks zatím mlčí.
Ruský prezident Vladimir Putin k OffshoreLeaks zatím mlčí. | Foto: Reuters

"Zveřejňování jednotlivých jmen navozuje dojem cílené diskreditace. Zveřejnění seznamu právnických osob, které mají účty na Britských Panenských ostrovech, by bylo mnohem zajímavější. Zajímavější by bylo i pro společnost, aby pochopila, jaké procesy se odehrávají," řekl deníku Aktuálně.cz Kirill Kabanov, předseda ruského nevládního Národního protikorupčního výboru.

Podle něj v Rusku panuje přesvědčení, že k útokům na daňové ráje nedochází náhodou, ale má se údajně jednat o celý řetězec událostí, který byl zahájen tlakem na Švýcarsko, aby zveřejnilo jména Američanů a Němců, kteří mají v tamních bankách účty.

Náhodné prý není ani to, že se v souvislosti s kauzou OffshoreLeaks objevilo jméno vicepremiéra. "Je to záměrný únik informací, který má do budoucna Šuvalova diskreditovat. Spíš to je záležitost boje mezi jednotlivými klany ruské elity," vysvětluje expert.

Chamtivost ruské byrokracie

Kabanov si přitom nemyslí, že by zveřejňování jmen ruských vkladatelů pomohlo v tažení Kremlu proti úředníkům, kteří mají v zahraničí účty a jiná aktiva. "V tomto ohledu spíš pomůže politické rozhodnutí Vladimira Putina. Pokud i nadále ruští úředníci budou schovávat peníze v zahraničí, budou to dělat mnohem chytřeji," vysvětluje.

Zájem Rusů o daňové ráje má podle Kabanova kořeny v nedokonalém ruském justičním systému, problematickém postavení bezpečnostních orgánů a chamtivosti ruské byrokracie.

Britské Panenské ostrovy jsou, po Kypru, Nizozemí a Lucembursku, pro Rusy čtvrtým nejpopulárnějším daňovým rájem. V loňském roce odtud podle časopisu Forbes ruské firmy získaly půjčky ve výši více než 5 miliard dolarů.

Na karibských ostrovech je zároveň zaregistrována například společnost A-Finance, jejímž prostřednictví kontroluje prokremelský oligarcha Oleg Děripaska holdingovou společnost Bazovyj element.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy