Utkání Lendl-Mucha: 116:119. Skóre Lendl-Fuxa nejisté

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
9. 4. 2013 12:30
Rozhovor s Richardem Fuxou, který nekomentuje, že by byl novým majitelem sbírky
Richard Fuxa
Richard Fuxa | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Trvalo to necelé dva roky, než se podnikateli Richardu Fuxovi podařilo doladit podmínky výstavy, která ve středu začne v pražském Obecním domě.

K vidění jsou plakáty Alfonse Muchy, které po třicet let shromažďoval známý český tenista Ivan Lendl.

"Asi před rokem a půl jsem proto oslovil pražského primátora Bohuslava Svobodou, kterému se nápad také zamlouval. Teprve potom jsem zkontaktoval pana Lendla. Následoval dlouhý vyjednávací proces, asi tři měsíce jsme se snažili dohodnout, jak tu výstavu technicky a formálně uskutečnit," popsal v rozhovoru pro Aktuálně.cz Fuxa.

Ten je mimo jiné předsedou představenstva společnosti BigBoard Praha, třetího nejsilnějšího hráče na trhu venkovní reklamy. Ale velmi se brání otevřeně odpovědět na otázku, zda od Lendla sbírku přímo odkoupil. On sám situaci kolem vlastnictví komentuje slovy, že sbírkou "disponuje" a že má s Ivanem Lendlem "obchodní dohodu".

Jisté je, že Fuxa na trhu s uměním není zcela neznámou osobou. Dlouhá léta bylo jeho jméno spojené s Galerií DOX. Je jedním ze zakladatelů této pražské výstavní síně a donedávna i jejím akcionářem.

Aktuálně.cz: Kdo sbírku Muchových plakátů v tuto chvíli vlastní?

S vlastnictvím sbírky to je tak, že mám s Ivanem Lendlem obchodní dohodu. Na dobu neurčitou jí disponuji a jsem zodpovědný za její fungování a provozování v České republice i v zahraničí. Tomu odpovídá i program s tím, že po výstavě v Praze budeme pokračovat s putováním sbírky do dalších destinací.

Jednou z podmínek naší dohody je například i to, že Ivan Lendl si přál, aby v jeho domě po dobu nepřítomnosti plakátů visely alespoň jejich reprodukce. Pan Lendl se totiž Muchovými plakáty a panó doslovala obklopil. Staly se tak součástí každého jeho dne.

A.cz: Proč myslíte, že se Ivan Lendl rozhodl vám sbírku svěřit?

Fakta

  • Že se jedná o jedinečnou výstavu, potvrzuje nejen kvalita vystavených děl, nýbrž i rozsah sbírky.
  • Lendlovi se podařilo dát dohromady 116 ze 119 známých Muchových plakátů, které vznikly v letech 1894 až 1935.
  • Mimoto jsou součástí sbírky i dekorativní panó, mezi nimi také notoricky známá alegorická postava Léta z roku 1896.
  • S Lendlovou sbírkou má Fuxa smělé plány. Zatímco Ivan Lendl s plakáty dlouhá léta žil ve svém domě ve státě Connecticut, v Obecním domě jim budou vyhrazeny rozměrné prostory.
  • Navíc na sbírku se nejspíš mohou těšit i Muchovi obdivovatelé ze zahraničí. Fuxa by totiž sbírku rád představil i mimo Českou republiku. Ve hře je již Japonsko, Čína nebo Rusko.

Ivan Lendl sbírku shromažďoval celý život a určitě by ji nikomu nesvěřil jen tak. Přál si, aby byla prezentována v České republice. On sám se pohybuje v jiném segmentu činnosti, a proto je pro něj spolupráce s druhou osobou výhodná.

A.cz: Ještě nedávno jste působil jako akcionář Galerie DOX. Teď se zajímáte o Alfonse Muchu. To je poměrně výrazná změna, nemyslíte?

To máte pravdu. Galerie DOX svou práci dělá velmi dobře, ale už když jsem tam byl, jsem inklinoval k masovějším věcem. Chtěl jsem udělat výstavu, která by měla trochu širší záběr a oslovila více lidí.

A.cz: Jak se dohoda mezi vámi a panem Lendlem rodila?

Za naší dohodou je dlouhodobé vyjednávání. Měl jsem v hlavě několik velkých projektů, ale výstava Lendl-Mucha mě napadla spíše náhodou. O Lendlově sbírce jsem věděl a věřil jsem, že by bylo zajímavé ji v Praze vystavit.

Asi před rokem a půl jsem proto oslovil pražského primátora Bohuslava Svobodou, kterému se nápad také zamlouval. Teprve potom jsem zkontaktoval pana Lendla. Následoval dlouhý vyjednávací proces, asi tři měsíce jsme se snažili dohodnout, jak tu výstavu technicky a formálně uskutečnit.

Původně se mělo jednat pouze o výstavu v Praze. Nakonec to přešlo k současné situaci, kdy sbírkou disponuji já. Kvůli sbírce jsem založil nadační fond, který se o ni bude starat.

A.cz: Jaké je poslání nadačního fondu, který nese vaše jméno?

Měl by se věnovat existenci sbírky do budoucnosti, propagaci, vyhledávání příležitostí. Spolupracuje s týmem profesionálů, například s kurátorem sbírky Karlem Srpem nebo bývalým šéfem Galerie středočeského kraje Janem Třeštíkem. Také jsou v něm lidé z tenisové oblasti jako Karel Nováček nebo bývalý český reprezentant Jan Kukal, který Ivana Lendla k sběratelství přivedl.

Podívejte se, jaké plakáty budou v Obecním domě k vidění

A.cz: Jaká je v současné době hodnota sbírky?

Hodnota sbírka je závislá na tom, jak ji někdo ocení, a je těžké vyřknout konkrétní sumu. Pokud se se sbírkou nic neděje a necháte ji někde ležet, tak její hodnota stoupat nebude. Pokud by ale výstava byla úspěšná a sbírka by putovala i do dalších zemí, případně by se zkompletovala, tak by její hodnota mohla růst. Samozřejmě se ale jedná o dlouhodobý proces a k dalšímu zhodnocení sbírky je zapotřebí hodně práce, energie i financí.

Navíc energie vložená do umění jen stěží vyváží komerční sektor, kde se zúročuje mnohem rychleji.

A.cz: Má pan Lendl nebo vy zájem sbírku prodat?

Rozhodně ne. Pan Lendl má radost, že je sbírka kompletní a že bude vystavena v Praze a případně i v jiných zemích.

A.cz: O které země by se konkrétně mělo jednat?

Už se projevili první zájemci z Japonska a předběžně také z Číny. Jeden z našich sponzorů by rád sbírku vystavil v Rusku. Takže ve hře jsou zatím tyto tři možnosti a my budeme zvažovat, kam má smysl sbírku vyvézt. 

A.cz: Který ze sponzorů by rád vyvezl sbírku do Ruska?

Jednání jsou v počátku a nerad bych sděloval nějaké podrobnosti.

A.cz: Říká se, že Alfons Mucha za svůj život vytvořil 119 plakátů, z toho 116 je v Lendlově sbírce. Plánujete sbírku i nadále rozšiřovat, třeba i o jiné autory?

To je zatím otázka. V případě, že bych se snažil sbírku rozšířit, zaměřil bych se především na další Muchovy plakáty, tak aby byla sbírka kompletní. To ovšem není jednoduché, jelikož se přesně neví, kolik plakátů Mucha reálně vytvořil. Rozšiřování sbírky o další autory zatím není v mém zájmu, ale vyloučit to nemohu.

A.cz: Jaké plány máte se sbírkou do budoucna?

Jedním z budoucích kroků by mohlo být umístění sbírky ve stálé expozici v Praze. Rádi bychom sbírku propojili s uceleným souborem Alfonse Muchy, jako je třeba Slovanská epopej. V takovém případně bychom se snažili sbírku rozšířit o další artefakty.

A.cz: Velký podíl na současné podobě sbírky má americký obchodník s uměním a kurátor Jack Rennert, který Muchovy plakáty pro Ivana Lendla "lovil". Budete s ním i nadále spolupracovat?

Jack Rennert přijede na úterní vernisáž. Rád bych s ním spolupracoval i v budoucnosti. Pomáhal nám s publikací, která u příležitosti výstavy vyjde.

 

Právě se děje

Další zprávy