Ústí nad Labem - Krajské nemocnice v Ústeckém kraji budou mít dvě robotická operační centra. Zcela identická, každé za sedmdesát milionů korun.
Krajská zdravotní akciová společnost získá roboty pro operace nádorů z veřejných zdrojů. Jedno centrum už zaplatilo hejtmanství, druhý chce společnost koupit z regionálního operačního programu, tedy z peněz Evropské unie.
Nikdo z těch, kteří jsou za nákup odpovědní, však nedokáže jasně odpovědět na otázku, k čemu dva stejné přístroje za desítky milionů korun budou.
Vše nasvědčuje tomu, že nákladný obchod nevychází z analýzy vypovídající o tom, kolik pacientů v kraji tyto přístroje skutečně potřebuje.
Reálně tak hrozí, že jeden z nákladných přístrojů zůstane stát bez užitku. Klíčové slovo totiž budou mít pojišťovny, které si operace pro své klienty objednávají. A ta největší, Všeobecná zdravotní, odmítá zatím říct, zda bude ochotna pokrýt plný provoz obou přístrojů.
Robota chceme, analýzu nemáme
Krajská zdravotní přesto o oba roboty usiluje. „Jsme přesvědčeni, že se s pojišťovnami dohodneme," uvedl mluvčí společnosti Jiří Vondra.
Počty pacientů, které by mohl robot zachránit, odhaduje v řádech tisíců. Žádný doklad nebo dokonce odbornou studii, která by vypovídala o skutečných počtech pacientů, v rukou nemá.
Čtěte více: Ústecká nemocnice porušuje zákon. Obchoduje s léky
„Nikdo s námi ještě nejednal a oficiálně ještě ani nevíme, zda druhý přístroj skutečně v Ústí bude či nikoli," uvedl ředitel ústecké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Veselský.
„Myslím ale, že není reálné, aby bylo tolik pacientů, kteří by podobný zákrok potřebovali," dodal.
Při běžném provozu je jeden přístroj schopen provést 350 až 400 operací ročně. Oba roboti by tedy dokázali odoperovat nejméně 700 pacientů.
Přitom Všeobecná zdravotní pojišťovna je od září do konce letošního roku ochotna hradit jen padesát zákroků a tvrdí, že tím zcela vyhověla požadavkům nemocnice. Pokud by tedy pokračovala v této tendenci, příští rok by hradila jen 150 zákroků.
Pochybnosti o druhém robotu připouští krajský radní a předseda představenstva Krajské zdravotní René Bujdač z ODS.
Z jeho slov vyplývá, že uplatnění druhého robota se vymýšlí takřka na koleně, a že i vedení ústeckých nemocnic ho považuje v současné době za něco na víc.
Čtěte více: Ústecký kraj přijde o výdělečné části nemocnice
„Byli jsme úspěšní a přece neřekneme ne, když jsme na něj získali peníze. Dnes hledáme cesty, jak ho maximálně využít a zapracovat ho do systému," komentoval situaci Bujdač.
Ultrazvuk pro děti? Z veřejné sbírky
Lékaři, kteří situaci v Ústeckém kraji znají, upozorňují na to, že se jinde peníze nedostávají ani na mnohem levnější přístroje a zařízení.
Například loni v listopadu musela jedna z nemocnic spadající pod Krajskou zdravotní pořádat veřejnou sbírku na modernizaci přístrojů. Na dětském oddělení v Mostě dosluhoval ultrazvuk a hrozilo, že by pediatři nedokázali třeba včas u novorozenců odhalit poškození mozku.
„Potřebovali jsme přesnější přístroj. Nemocnice na něj neměla peníze a kraj, kterému patří, nepřispěl ani do sbírky," vzpomíná mostecká pediatrička Alena Dernerová, která sbírku společně s kolegy organizovala. Zapotřebí přitom bylo necelého půldruhého milionu korun.
V České republice je v současnosti šest operačních robotů. Jediným lékařským zařízením, které disponuje dvěma přístroji, je pražská nemocnice Na Homolce.
Jeden přístroj se specializuje na stejné zákroky, jako mohou provádět v Ústí nad Labem. Druhý, kterého nemocnice získala v roce 2007, je zaměřen na operace srdce.
Budeme tu učit ostatní
Přestože Krajská zdravotní tvrdí, že oba roboty potřebuje pro operace, její mluvčí připouští, že už se hledá také jiné využití. "Uvažujeme o výukovém centru pro střední a východní Evropu," sdělil Jiří Vondra.
Projekt zatím nechce podrobněji popsat. Prý je teprve v plenkách a Krajská zdravotní se bojí, aby jí jiné zdravotnické zařízení nevzalo know-how.
Krajská zdravotní však zatím neví ani to, kdo výuku a provoz zaplatí. „Uvažujeme o grantech," argumentuje mluvčí. Z jakých fondů chce společnost prostředky čerpat zatím nechce sdělit. „O tom hovořit je ještě velice předčasné," míní.
A co na dva přístroje říká kraj, který je jediným akcionářem Krajské zdravotní? Ústecký hejtman Jiří Šulc z ODS je s nákupem druhého přístroje spokojený a spekulace o neuvážené investici odmítá.
Na rozdíl od managementu Krajské zdravotní je přesvědčen, že u pojišťoven uspěje, a že se bude v Ústí hlavně operovat.
„V ústeckém kraji je nejvyšší výskyt onkologických onemocnění. Budu tlačit na pojišťovny, aby hradily plný provoz obou robotů," obhajuje nákup přístrojů celkem za 140 milionů hejtman.