Ústecký kraj chce nechat odepsat uhlí pod Jiřetínem

Hana Pražáková
14. 10. 2008 14:01
Odpisy uhlí podporuje také ministerstvo životního prostředí
Foto: Ondřej Besperát

Horní Jiřetín - Rada Ústeckého kraje podpořila odpis zásob hnědého uhlí pod severočeskou obcí Horní Jiřetín a sousedními Černicemi. Ten má hejtman nyní prosazovat při jednáních s vládou a dalšími ústředními orgány státní správy.

Odpis zásob uhlí, který dává obyvatelům města největší jistotu, že nebudou jejich domy srovnány se zemí, tak nyní požadují již tři klíčové orgány veřejné správy: Ústecký kraj, ministerstvo životního prostředí a město Horní Jiřetín.

Přestože krajská rada usnesení přijala již před dvěma týdny, na internetu bylo zveřejněno až koncem minulého týdne. Představitele města Horní Jiřetín o něm nikdo oficiálně neinformoval.

"Oceňujeme, že krajští radní se nepokusili využít svoje usnesení o odpisech v předvolebním boji, nicméně možná to s tou skromností trochu přehnali," řekl starosta Horního Jiřetína Branko Glavica.

"Myslím, že naši občané měli právo se tak zásadní informaci dozvědět dříve," dodává s tím, že kdyby rada kraje přijala podobné usnesení už před rokem, mohl být odpis už proveden.

Reklama proti těžbě uhlí
Reklama proti těžbě uhlí | Foto: Archiv

Krajští radní tak podpořili požadavky místních lidí i ekologických a občanských organizací, které vystupují proti plánu Mostecké uhelné rozšířit povrchové doly.

"Sice v tom nejde nevidět volby, ale opravdu důležité je jenom jedno: kraj oficiálně navrhuje odepsat uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi. Ostatně jiné strany mohly udělat totéž ve volebních programech a s výjimkou zelených to neučinily," řekla Jana Kubáňová z Hnutí Duha.

Podle ní postupný, do několika desetiletí rozplánovaný útlum dolů oživí ekonomiku na Ústecku a přivede do regionu nová průmyslová odvětví.

Horní Jiřetín zároveň odmítl rozšířenou domněnku, že k provedení odpisu zásob je zapotřebí spolupráce Mostecké uhelné, která tak údajně může jeho provedení dlouhodobě blokovat.

"Jde o nedorozumění. Výhradní ložisko Komořany, na kterém Horní Jiřetín stojí, dosud nebylo povrchovou těžbou nijak dotčeno, a v rámci platných limitů těžby ani nebude. Množství zásob uhlí se v něm od doby jeho vyhlášení nijak nezměnilo, takže k přípravě návrhu na odpis musí stačit podklady, které byly zapotřebí k jeho vyhlášení," uvedl místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Ty má k dispozici Geofond ČR. Podle Buřta tak může kraj návrh připravit sám a s podporou města ho poslat na ministerstvo průmyslu. To má podle zákona povinnost o něm do jednoho měsíce rozhodnout. "Cesta k odpisu je nyní otevřena," konstatoval místostarosta.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 53 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy