Ústecký kraj chce nechat odepsat uhlí pod Jiřetínem

Hana Pražáková
14. 10. 2008 14:01
Odpisy uhlí podporuje také ministerstvo životního prostředí
Foto: Ondřej Besperát

Horní Jiřetín - Rada Ústeckého kraje podpořila odpis zásob hnědého uhlí pod severočeskou obcí Horní Jiřetín a sousedními Černicemi. Ten má hejtman nyní prosazovat při jednáních s vládou a dalšími ústředními orgány státní správy.

Odpis zásob uhlí, který dává obyvatelům města největší jistotu, že nebudou jejich domy srovnány se zemí, tak nyní požadují již tři klíčové orgány veřejné správy: Ústecký kraj, ministerstvo životního prostředí a město Horní Jiřetín.

Přestože krajská rada usnesení přijala již před dvěma týdny, na internetu bylo zveřejněno až koncem minulého týdne. Představitele města Horní Jiřetín o něm nikdo oficiálně neinformoval.

"Oceňujeme, že krajští radní se nepokusili využít svoje usnesení o odpisech v předvolebním boji, nicméně možná to s tou skromností trochu přehnali," řekl starosta Horního Jiřetína Branko Glavica.

"Myslím, že naši občané měli právo se tak zásadní informaci dozvědět dříve," dodává s tím, že kdyby rada kraje přijala podobné usnesení už před rokem, mohl být odpis už proveden.

Reklama proti těžbě uhlí
Reklama proti těžbě uhlí | Foto: Archiv

Krajští radní tak podpořili požadavky místních lidí i ekologických a občanských organizací, které vystupují proti plánu Mostecké uhelné rozšířit povrchové doly.

"Sice v tom nejde nevidět volby, ale opravdu důležité je jenom jedno: kraj oficiálně navrhuje odepsat uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi. Ostatně jiné strany mohly udělat totéž ve volebních programech a s výjimkou zelených to neučinily," řekla Jana Kubáňová z Hnutí Duha.

Podle ní postupný, do několika desetiletí rozplánovaný útlum dolů oživí ekonomiku na Ústecku a přivede do regionu nová průmyslová odvětví.

Horní Jiřetín zároveň odmítl rozšířenou domněnku, že k provedení odpisu zásob je zapotřebí spolupráce Mostecké uhelné, která tak údajně může jeho provedení dlouhodobě blokovat.

"Jde o nedorozumění. Výhradní ložisko Komořany, na kterém Horní Jiřetín stojí, dosud nebylo povrchovou těžbou nijak dotčeno, a v rámci platných limitů těžby ani nebude. Množství zásob uhlí se v něm od doby jeho vyhlášení nijak nezměnilo, takže k přípravě návrhu na odpis musí stačit podklady, které byly zapotřebí k jeho vyhlášení," uvedl místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Ty má k dispozici Geofond ČR. Podle Buřta tak může kraj návrh připravit sám a s podporou města ho poslat na ministerstvo průmyslu. To má podle zákona povinnost o něm do jednoho měsíce rozhodnout. "Cesta k odpisu je nyní otevřena," konstatoval místostarosta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

 Provoz na železniční trati mezi Berounem a Prahou zastavil v úterý ráno požár osobního vlaku ve stanici Karlštejn. Průvodčí se lehce nadýchal zplodin, jinak se událost obešla bez zranění. Doprava na trati byla zhruba na hodinu zcela přerušena, poté začaly jezdit vlaky po dvou nezávislých kolejích a provoz byl dál omezen. Ráno hasiči likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, vyplynulo z informací hasičů a Správy železnic.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Ve vagonu cestovalo přibližně 30 lidí, všichni byli evakuováni ještě před příjezdem hasičů," řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky, příčinu a okolnosti vyšetřovatelé zjišťují.

Zdroj: ČTK / BBC News
Další zprávy