Ústavní soud zrušil diskriminaci mužů

Tomáš Fránek
12. 7. 2006 14:20
Brno - Muži, kteří sami vychovávají děti, jsou státem diskriminováni: Nemají stejné podmínky při uplatňování nároku na penzi jako ženy. Uvnitř: ANKETA

Potvrdil to dnes Ústavní soud, který zrušil paragrafy upravující tuto problematiku. Ženám se totiž doba rodičovské dovolené či péče o zdravotně postižené dítě do nároku na penzi započítala  automaticky. Muži si ale na rozdíl od nich museli o zahrnutí doby péče o děti do nároku na důchod zvlášť požádat.

Pokud tak neudělali, neměli na započítání doby péče o děti do důchodového pojištění nárok. A to je podle Ústavního soudu diskriminující.

Zrušení těchto paragrafů ovšem soud odložil na začátek července příštího roku, čímž dal úředníkům a politikům prostor, aby diskriminaci odstranili.

Zrušení předčasné penze i pro ženy?

Ústavní soudci sice nedali žádný návod, jak situaci vyřešit, soudci ale uvedli, že situace nemá jediné řešení.

Není to jediný problém v této oblasti. Na diskriminaci mužů starajících se o děti upozornila také vládní rada pro lidská práva. Ta upozornila na to, že muži starající se o děti nemohou chodit do předčasného důchodu jako ženy.

Proto už vládě navrhla dvě varianty: buď se podmínky vyrovnají a muži starající se o děti budou moci odcházet do důchodu za stejných podmínek jako ženy, tedy o několik let dříve, nebo se možnost využití předčasné penze zruší úplně pro muže i pro ženy.

Podle vládní rady pro lidská práva by se definitivní řešení tohoto problému mělo zapracovat do důchodové reformy. Vláda zatím rozhodnutí o tomto problému odložila.

Shoda, jak tuto problematiku vyřešit, zatím ale není ani mezi politiky. Možnost dřívějšího odchodu rodičů do penze chtějí například zachovat lidovci, kteří tuto možnost měli i ve své volebním programu.

Zjevná diskriminace bez důvodu

Ústavní soud dnes sice o věku odchodu do důchodu nejednal, upozornil ale na to, že podmínky v této oblasti by měly být stejné pro muže i ženy. "Zákonodárce nezachoval povinnost stejného přístupu a vytvořil rozdílné skupiny, z nichž jednu z ústavního hlediska nedůvodně diskriminoval," uvedl soudce zpravodaj Vojen Güttler.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podle ústavních soudců neexistuje žádný důvod, který by mohl rozumně vysvětlit nerovnost v přístupu k lidem nacházejícím se ve stejné situaci. Diskriminaci neospravedlňuje ani to, že se podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí týká jenom velmi malého počtu mužů. "To nemůže z ústavněprávního hlediska obstát," uvedli soudci.

Ústavní soudci dnes rozhodli o zrušení diskriminačních ustanovení zákona na základě případu Milana Hrubeše. Ten neuspěl se svým požadavkem ani u České správy sociálního zabezpečení, ani u Krajského soud v Ústí nad Labem, ani u Vrchního soudu v Praze.

Až Nejvyšší správní soud navrhl Ústavnímu soudu paragrafy upravující tuto problematiku zrušit s tím, že jsou v rozporu s ústavním pořádkem.

Důchody muže znevýhodňují

Světová banka ve studii Doing Business 2006 tvrdí, že muže diskriminují důchodové systémy řady států.

Vyšší hranice odchodu do důchodu pro muže přitom nemá racionální opodstatnění, neboť muži žijí v průměru kratší život než ženy. Naopak dřívější odchod do důchodu je podle Světové banky nevýhodný i pro ženy, které kvůli tomu přicházejí o možný plat a dostávají nižší penze.

Zatímco většina států západní Evropy už hranici odchodu do důchodu pro muže a ženy srovnala, ve střední a zejména východní Evropě rozdíly přetrvávají.

Slovensko už v roce 2004 hranici srovnalo na 65 let pro muže i ženy a i v České republice se hranice postupně každý rok posouvá o několik měsíců. V roce 2012 by měla dosáhnout 63 let pro muže i ženy.

 

Právě se děje

Další zprávy