Ušlo to. Prezidentští kandidáti hodnotí superdebatu ČT

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
11. 1. 2013 14:37
Kandidáti si stěžovali na "klaku" v hledišti nebo na otázky o "nepodstatných detailech"
Debata v ČT.
Debata v ČT. | Foto: ČTK

Praha - Čtvrteční předvolební debatu v České televizi hodnotí sami prezidentští kandidáti vesměs příznivě, do velké kritiky televize, dramaturgie pořadu ani moderátora se nepouštějí.

Pokud v anketě, kterou mezi nimi Aktuálně.cz udělalo, kritika zazněla, zaměřovala se na samotný formát devíti diskutujících (nikoliv na průběh) a Přemysl Sobotka a Jana Bobošíková si stěžovali na "klaku" v hledišti.

Debatu všech devíti prezidentských kandidátů sledovalo na ČT1 a ČT24 1 milion a 700 tisíc diváků.

Devět je moc

"Debata s devíti subjekty připomíná hru o sto padesáti dějstvích a je otázka, zda to ten formát unese," hodnotí debatu Vladimír Franz.

A Karel Schwarzenberg se přidává: "Ušlo to. Debaty mezi devíti kandidáty jsou ale nešťastné, ke skutečné debatě nedojde. Jsou tam dlouhé chvíle nečinnosti."

Naopak Zuzana Roithová a Přemysl Sobotka byli o poznání smířlivější.

"Na to, že to bylo poprvé a náročný formát debaty devíti diskutujících - tak klobouk dolů!" říká Roithová a Sobotka dodává: "Komplikovaně by šlo hledat jinou formu. Podařilo se to vyvážit časově."

Jan Fischer oceňuje, že "Česká televize udělala maximum pro to, aby dala všem kandidátům stejné podmínky pro oslovení voličů, a to ve velmi širokém okruhu témat, které se prezidentství týkají."

Témata a průběh? Nepodstatné otázky

"Dostala jsem možnost říkat své myšlenky, což vítám," zhodnotila stručně obsah debaty Jana Bobošíková.

"Když jste uvnitř, tak to tak neposoudíte. Celkem jsem vše přijala. Samozřejmě by se dalo mluvit jinak a o jiných věcech," dodává k tomu Táňa Fischerová.

"Nejde asi úplně dobře udělat debatu devíti kandidátů. Trošku mě ale mrzelo, že tam nebyl ani pokus vnést do ní podstatné otázky - na Evropskou unii, zahraniční politiku, sociální situaci v zemi," kritizuje témata debaty Jiří Dienstbier.

"Pokud mi něco vadilo, tak snad jen otázky na nepodstatné detaily," říká svou výtku Zuzana Roithová a vzápětí vcelku smířlivě hodnotí výkon moderátora: "Skákal nám i méně do řeči než v předchozích debatách."

"Férové také bylo, že moderátor před začátkem pořadu všechny kandidáty seznámil s jeho průběhem," pochvaluje si Fischer.

Klaka v hledišti?

Z úst tří kandidátů vyšla i kritika směrem k publiku a jeho výběru.

"Vadil mi snad jen předvolební folklór," prohlásil mírně Vladimír Franz.

Přemysl Sobotka byl o něco tvrdší: "Vadilo mi rozložení sil v hledišti. Přestože bylo avizováno, že to budou nerozhodnutí voliči, celkem bylo jasné, jak to bylo polarizované."

A Jana Bobošíková byla velmi adresná: "Byla tam klaka pana Schwarzenberga, kterou moderátor nijak nekočíroval."

V Bobošíkové se také probudila někdejší televizní moderátorka: "Kdybych to dělala já, dělal bych to jinak."

 

Právě se děje

před 17 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy