Zlepšuje pověst úředníků. Že jsou líní a neschopní, je omyl, míní jejich podporovatel

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
20. 2. 2024 15:30
Matěj Chytil o sobě s pýchou říká, že je český úředník. Je přesvědčený, že státní aparát v Česku má mnohem větší potenciál, než si lidé mnohdy myslí. "Předsudků o úřednících je hrozně moc. Například že jsou neschopní, líní, mají spoustu peněz a spoustu volného času. Takhle jednoduché to ale není," říká Chytil, který založil s kolegy platformu pro tvůrčí lidi ve veřejné správě BYRO.
Matěj Chytil prošel českou státní správou, aby se následně rozhodl studovat v Oxfordu kvůli tomu, že chtěl pomáhat zlepšovat pověst úředníků. | Video: Radek Bartoníček

O české státní správě se v poslední době nejvíce mluví v souvislosti s tím, že politici slibují snížení počtu úředníků, aby státní pokladna byla méně zadlužená. Naposledy v prosinci vláda oznámila, že zruší 2600 úřednických míst, což znamená více než tříprocentní pokles.

Chytil ale upozorňuje, že mnozí úředníci jsou přetížení, navíc špatně placení a potřebují spíše pomoc a podporu než neustále poslouchat politiky mluvit o nutnosti škrtů. 

"V Česku si myslíme, že když propustíme půlku úředníků, ostatním nic nepřidáme a dál si budeme myslet, že jsou neschopní, bude najednou český stát fungovat lépe," upozorňuje Chytil na podle něj mylnou představu. 

Vadí mu také množství předsudků, které mezi lidmi o úřednících kolují. "Je jich hrozně moc. Například že jsou neschopní, líní, mají spoustu peněz a spoustu volného času. Takhle jednoduché to ale není," říká Chytil.

Sám je státní úředník, po studiu práv a politologie mimo jiné pracoval na pražském magistrátu či na ministerstvu zdravotnictví, kde vedl tým, který měl na starosti komunikaci reformy péče o duševní zdraví. Postupně ale dospěl k rozhodnutí, že by rád podporoval a propojoval aktivní úředníky, a rozhodl se pro absolvování ročního kurzu na prestižní Oxfordské univerzitě.

"Když jsem žádal o finanční podporu studia, vysvětloval jsem, že dobří úředníci potřebují dobré školy a mojí snahou je vystudovat nejlepší školu veřejné politiky, abych své znalosti mohl uplatnit ve prospěch české veřejné správy," popisuje.

Po studiu založil platformu pro tvůrčí lidi ve státní správě s názvem Byro, která mimo jiné pořádá Festival kreativní byrokracie nebo neformální úřednická piva s názvem Beera. Další iniciativou je první ročník ocenění Úřednický čin roku, kterou platforma vyhlašuje ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Nominace mohou lidé posílat od tohoto týdne.

Eva Pavlíková a Matěj Chytil z Platformy pro tvůrčí lidi ve státní správě BYRO.
Eva Pavlíková a Matěj Chytil z Platformy pro tvůrčí lidi ve státní správě BYRO. | Foto: Radek Bartoníček

Chytil zdůrazňuje, že nechce, aby on nebo jeho spolek byl vnímaný jako zachránce české státní správy. "Nepřišli jsme nikoho spasit. Lepší veřejnou správu v Česku zajistí dobří úředníci. A my bychom jim chtěli udělat víc prostoru. To není práce pro jednoho člověka, ale pro celé týmy," vysvětluje. 

Byro tvoří lidé z různých úřadů. Například legislativec ministerstva školství Miloslav Keltner připravuje neformální expertní vzdělávání pro úředníky, čerstvá absolventka London School of Economics a stážistka Evropské komise Kristina Fort zase pro ně loni v září spustila mentoringový program.

V týmu je i Eva Pavlíková, která patří mezi spoluzakladatele Česko.Digital, což je komunita expertních dobrovolníků, kteří se podle svých slov snaží měnit Česko k lepšímu. Jde přibližně o 6000 lidí z mnoha oborů od IT přes projektové řízení až po marketing, kteří ve svém volnu pomáhají státu a neziskovým organizacím.

"Chtěla jsem pomoct veřejné správě jako celku a podpořit lidi vevnitř, protože jsou často ve vleku operativních úkolů a nemají čas a prostor nejen na moderní technologie. Ráda bych jim v tomto pomohla," říká. Její snahou je také přispět k většímu pochopení mezi politiky a úředníky.

"Úředník je často demotivovaný, protože na jeho úřad přijde nějaký politik bez rozdílu stranické příslušnosti a hned začne přemýšlet, koho vyhodit, protože málokomu věří. A my chceme, aby politici co nejvíce pochopili, že mnozí úředníci se snaží dělat dobrou práci a chtějí politikům pomáhat," říká Pavlíková.

 

Právě se děje

Další zprávy