Australané se nevzdávají, o český uran bojují dál

Pavel Baroch
14. 9. 2007 13:12
Firma se odvolala proti zamítnutí průzkumu na Vysočině
Uranový důl
Uranový důl | Foto: Aktuálně.cz

Brzkov - Úřady sice nepovolily australské společnosti Uran Limited prozkoumat ložiska uranu na Vysočině, firma ovšem zatím nemá v plánu Česko opustit. Chce úřady i obce přesvědčit, aby s průzkumem souhlasily.

Regionální pracoviště ministerstva životního prostředí zatím zamítlo tři ze čtyř žádostí o průzkum uranových ložisek na různých místech na Vysočině. Australané zastoupení českou firmou Timex Zdice se odvolali proti jednomu z nich: zamítnutí prověřit oblast na západ od obce Brzkov.

Právě tuto lokalitu považuje firma za nejperspektivnější, protože je odsud blízko k úpravně uranové rudy státního podniku Diamo, které těží tuto surovinu v Dolní Rožínce. Odvolání teď posoudí přímo ministr Martin Bursík.

Z Austrálie zároveň přicestoval ředitel společnosti Uran Limited Wolf Martinick, navštívil několik obcí na Vysočině a hovořil s tamními zastupiteli.

Uran zdražuje. Čím dál víc
Uran zdražuje. Čím dál víc | Foto: Ondřej Besperát

Uran zdražil ze stokorun na tisíce

Zájem o český uran je vyvolán celosvětovou poptávkou po této surovině. Rusko, Čína či Spojené státy hodlají stavět desítky nových jaderných elektráren, do nichž budou potřebovat palivo.

Zatímco  před pěti lety se za kilogram uranu platilo asi 600 korun, teď už je to přibližně 7,5 tisíce. "Jedním z důvodů našich aktivit je rychlý a kontinuální vzestup ceny uranu a reálný předpoklad, že tento trend bude pokračovat," řekla před časem Aktuálně.cz Olga Bubníková, jednatelka a spolumajitelka firmy Timex Zdice, která s Australany spolupracuje.

Jenže Autralanům se kromě ministerstva životního prostředí zatím nepodařilo získat na svou stranu ani místní obyvatele. Zastupitelstva se postavila proti průzkumu.

Lidé si pamatují, jak se uranová ruda kdysi těžila

Přibyslavský zámek
Přibyslavský zámek | Foto: pribyslav.cz

Jedním z důvodů je to, že obyvatelé Vysočiny si pamatují, jak se uran těžil v blízkosti jejich domovů před listopadem 1989. Například přímo přes Přibyslav se vozila vykutaná ruda na otevřených nákladních vozech. "Mám pocit, že nám ještě dnes z toho svítí kanály," poznamenal jeden z tamních obyvatel.

Před obnovením těžby varuje ekologické sdružení Calla, podle něhož by těžba znamenala nenávratný zásah do přírody a přinesla by i značné množství radioaktivních a dalších jedovatých odpadů. Australané ovšem tvrdí, že současné metody těžby jsou mnohem šetrnější - k přírodě i k lidem. Všechno by se odehrávalo v podzemí a okolí by se to nijak zvlášť nedotklo. I o tom hodlají přesvědčit místní obyvatele.

"Chceme víc hovořit s lidmi a dát jim co nejvíc seriózních informací," řekl Aktuálně.cz ředitel Uran Limited Wolf Martinick, který zatím navštívil tři obce na Vysočině. Jednou z nich byla právě Přibyslav, kde Australané mluvili s tamními zastupiteli.

Starosta: Jednou se u nás stejně bude těžit

Uranový důl - ilustrační foto
Uranový důl - ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Přibyslavský starosta Jan Štefáček si pochvaloval, že se dozvěděl podrobnější informace o australské firmě i jejích záměrech. "Je to asi seriózní firma," řekl Aktuálně.cz Štefáček. Novinkou podle něj bylo, že Australané nechtějí okamžitě těžit, ale jen zkoumat ložisko. "To pro nás byla nová informace," řekl Štěfáček, kterému by průzkum nevadil.

Zároveň si ovšem nědělá iluze o tom, že se dříve či později uran u jejich města stejně bude těžit. "Pokud ložisko pod námi skutečně je, stejně se tomu nevyhneme," soudí Štěfáček. Kromě Australanů přitom po českém uranu pokukují i Rusové.

Tamní vláda oznámila ambiciózní plán zvýšit do roku 2030 podíl jaderné energetiky ze současných sedmnácti na dvacet pět procent a ruské firmy se kromě domácích zdrojů zajímají i o uranovou rudu v zahraničí včetně Česka.

Podle starosty Štěfáčka je teď především na státu, aby se k uranovým plánům jednoznačně postavil. Jenže ten je zatím rozdělen. Zatímco ministerstvo průmyslu s žádostí společnosti Uran Limited prověřit uranová ložiska na Vysočině souhlasilo, ministerstvo životního prostředí, které má rozhodující slovo, se postavilo proti.

 

Právě se děje

Další zprávy