Kauza tak míří k soudnímu procesu.
Kafkovou - donedávna jednu z nejmocnějších žen tuzemského byznysu - policie stíhá kvůli podezření, že zmanipulovala prodej pohledávky za společností Cetus, kterou konsolidační agentura (ČKA) prodala virtuální firmě Arrowrise.
Podle úřadů si za to vzala minimálně 400 tisíc korun.
Spolu s Kafkovou jsou ve vazbě další tři muži, které policie označuje za prostředníky. Jeden z nich - podnikatel Josef Tykva - v minulosti rovněž pracoval v ČKA.
"Zastavení trestního stíhání vůbec nepřichází v úvahu. Z našeho pohledu je to důkazně zcela jasné," potvrdil informace Aktuálně.cz šéf vyšetřovacího týmu Ondřej Starý.
Všichni obvinění vinu odmítají, dodnes ale nevypovídali a nehodlají na tom zatím nic měnit.
Vitamíny pro Beátu
Policie i žalobce jsou přesvědčeni, že obviněné usvědčují především desítky hodin odposlechnutých telefonátů a zmapovaný tok peněz, které byly použity na úplatek.
"Ty odposlechy jsou zcela jednoznačné, byť jako vždy v takových případech mezi sebou mluví v šifrách. Úplatkům říkají vitamíny pro Beátu, což je pes paní Kafkové," uvedl zdroj detailně obeznámený s odposlechy.
Těsně před předáním úplatku policie zachytila hovor, v němž zaznělo, že "recept už je připravený". V dalším hovoru pak jeden z obviněných, podnikatel Tykva, udělal zásadní chybu: dalšímu z aktérů oznámil, že už Kafková dostala 1,5 milionu.
Policie pak následně nalezla při domovní prohlídce v autě manažerčina přítele 400 tisíc korun. Po zbytku peněz pátrá.
Kdo uplácel? Chybí důkazy
Kriminalisté mají detailně zmapovaný tok peněz mezi jednotlivými obviněnými. Celkem šlo minimálně o tři miliony korun, které se podle policie objevily nejprve u podnikatele Pavla Hrácha, ten je předal dalšímu podnikateli Josefu Lopatovi, až nakonec skončily na účtu Josefa Tykvy. Ten je převedl na konta svých dětí a část předal Kafkové.
Potíž je ale stále v tom, že úřady nemají důkazy proti těm, kteří celou operaci vymysleli a upláceli, aby získali pohledávku za Cetusem. Hrách neřekl, kdo mu tři miliony předal, a ani z pohybu na účtech nebylo zatím možné autora akce odhalit.
Kriminalisté předpokládají, že to je ta samá firma, která stojí za virtuální společnosti Arrowrise, jež pohledávku za Cetusem koupila.
Zaparkované stamiliony
Otazníky ale zůstávají i kolem ceny, za kterou ČKA nakonec pohledávku za Cetusem letos zjara prodala. Firma Arrowrise za ni zaplatila trojnásobek požadované ceny, tedy 560 milionů.
Jedna z hlavních vyšetřovacích verzí nyní zní: firma Cetus měla kdesi "zaparkované" stamiliony, o nichž konsolidační agentura oficiálně vůbec nevěděla. Tuto informaci měl jen ten, kdo o pohledávku usiloval.
"Určitě to je jedna z verzí, kterou nyní intenzivně prověřujeme," dodal šéf vyšetřovacího týmu Starý.
Dombek a ti další
Policie i žalobce předpokládají, že po ukončení kauzy Cetus rozdají další obvinění. Tým vyšetřovatele Starého prověřuje několik dalších prodejů pohledávek ze správy ČKA.
"Další obvinění určitě budou, ale termín v tuto chvíli nejsme schopni říct," uvedl Starý.
Do té doby kriminalisté chtějí ještě vyřešit roli vysoce postaveného manažera skupiny PPF Františka Dombeka, který je přítelem Kafkové. Deník Aktuálně.cz už před časem informoval, že právě v jeho autě se našly peníze označené jako úplatek a hrozí mu stíhání. Bankovky nyní zkoumají znalci, aby bylo možné z daktyloskopických stop určit, zda je Dombek držel v ruce, či nikoli.
Dombek už se kvůli případu vzdal postu v představenstvu v PPF Bance, skupina miliardáře Petra Kellnera s ním však podle oficiálních výroků stále počítá. "Jeho rozhodnutí respektujeme, počítáme, že se po skončení případu vrátí do vedení banky," sdělila mluvčí PPF Dita Fuchsová.