Unikátní český systém má odhalit přetížené kamiony

Michal Pavec
11. 10. 2007 19:10
Nové zařízení nepotřebuje asistenci policie
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Přetíženými kamióny se v budoucnu možná nebude muset zabývat policie. Středočeský kraj začne testovat světově unikátní zařízení, které umožní bez námahy usvědčit nadměrně naložená nákladní vozidla.

Krajský náměstek pro dopravu Karel Vyšehradský sice upozorňuje, že jde zatím pouze o pilotní projekt, ale pokud se nový systém v praxi osvědčí, může ušetřit mnoho peněz, které úřady vynakládají na opravy silnic.

PŘEČTĚTE SI: Auta škodí, ale stát i Unie je podporují

"Podle propočtů systém minimálně zaplatí sám sebe. Ale odhady společnosti Czech Radar, která ho bude provozovat, jsou ještě optimističtější," sdělil Aktuálně.cz Vyšehradský. Do rekonstrukcí poničených vozovek vkládají Středočeši v současnosti stovky milionů korun.

Policisty nahradí senzory pod asfaltem

Zařízení, které sestrojila německá společnost Robot Visual Systém s českým know-how a softwarem firmy Czech Radar, motoristé během jízdy ani nezaznamenají. Skládá se mimo jiné z keramických senzorů zapuštěných pod povrch vozovky, dvou kamer a vyhodnocovacího softwaru.

"Keramické tlakové senzory zaznamenají zatížení jednotlivých náprav projíždějícího vozidla, indukční smyčky pak jeho rychlost. Tato data jsou potom vyhodnocena ve speciálním softwaru. Pohyb vozidla úsekem kde k vážení dochází pak zaznamená přehledová kamera," popsal fungování systému ředitel společnosti Czech Radar Milan Bednář.

Jeho společnost je první na světě, která bude tuto technologii testovat v reálných podmínkách silničního provozu. Zařízení podle jeho slov dokáže zaznamenat, kdo vozidlo řídil i jeho poznávací značku.

V pilotní provozu pokuty nehrozí

Prohřešky přepravních společností nebudou zatěžovat ani dopravní policii, případy budou řešit rovnou příslušné dopravní úřady.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"V případě, že celková hmotnost vozidla převyšuje nastavenou mezní hodnotu, je pořízen digitální záznam o přestupku. Tento záznam pak již obsahuje všechny naměřené hodnoty: zatížení jednotlivých náprav, celkovou hmotnost a rychlost," doplnil Bednář.

Sankce řidičům přetížených náklaďáků ale zatím nehrozí, zkušební provoz má pouze naznačit, zda dokáže zařízení v praxi účinně fungovat. Pokud se osvědčí, budou krajští radní uvažovat o vypsání výběrového řízení na provozovatele systému.

Vyhověli by tak požadavkům zákona o veřejných zakázkám - zároveň je ale pravděpodobné, že se žádný jiný výrobce, který by takový systém dokázal sestrojit, neobjeví.

Pokrýt celý kraj? Musí jich být desítky

V pilotním provozu má fungovat zatím jedno zařízení v přetíženém úseku na silnici 101 v Břežanském údolí, které trpí nadměrným provozem nákladních automobilů.

K účinnému pokrytí celého Středočeského kraje by ale bylo podle odhadů třeba několik desítek meřicích stanovišť. Jedno z nich přitom vyjde na pět milionů korun.

Přetížené automobily v současnosti pomáhají odhalovat mobilní plošiny, které ale potřebují asistenci policie a vyhovující odstavná parkoviště. V budoucnu je může plně nahradit nově testovaný systém.

 

Právě se děje

Další zprávy