Fotky: Tak Ringhoffer spojil lokomotivu s osobním vozem. Poslední Komarek se vrátil na koleje

Fotky: Tak Ringhoffer spojil lokomotivu s osobním vozem. Poslední Komarek se vrátil na koleje
Už před sto lety musely železniční správy hledat způsob, jak zlevnit provoz na nevýdělečných lokálkách, neboť vypravování souprav vedených těžkou parní lokomotivou bylo příliš drahé.
Smíchovská firma Ringhoffer postavila v roce 1903 první dva motorové vozy. Později jich na tuzemských tratích jezdilo více než sto.
Dochoval se jediný. Od roku 1949 stál v hale Národního technického muzea. V minulých letech byl opraven do provozuschopného stavu nákladem 875 575 Kč. Je to unikát, pojízdné jsou v Evropě čtyři.
Byly lehké, úsporné, ale cestující si je příliš neoblíbili. Jezdily trhaně a nebyl v nich záchod.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
Aktualizováno 26. 5. 2017 18:26
Dvousté výročí narození Františka Ringhoffera II., továrníka i starosty Smíchova, připomíná Národní technické muzeum předváděním parního osobního vozu Komarek, který firma Ringhoffer začala vyrábět v roce 1903.
 

Právě se děje

před 31 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 38 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy