Fotky: Tak Ringhoffer spojil lokomotivu s osobním vozem. Poslední Komarek se vrátil na koleje

Fotky: Tak Ringhoffer spojil lokomotivu s osobním vozem. Poslední Komarek se vrátil na koleje
Už před sto lety musely železniční správy hledat způsob, jak zlevnit provoz na nevýdělečných lokálkách, neboť vypravování souprav vedených těžkou parní lokomotivou bylo příliš drahé.
Smíchovská firma Ringhoffer postavila v roce 1903 první dva motorové vozy. Později jich na tuzemských tratích jezdilo více než sto.
Dochoval se jediný. Od roku 1949 stál v hale Národního technického muzea. V minulých letech byl opraven do provozuschopného stavu nákladem 875 575 Kč. Je to unikát, pojízdné jsou v Evropě čtyři.
Byly lehké, úsporné, ale cestující si je příliš neoblíbili. Jezdily trhaně a nebyl v nich záchod.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
Aktualizováno 26. 5. 2017 18:26
Dvousté výročí narození Františka Ringhoffera II., továrníka i starosty Smíchova, připomíná Národní technické muzeum předváděním parního osobního vozu Komarek, který firma Ringhoffer začala vyrábět v roce 1903.
 

Právě se děje

před 45 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy