UNESCO nechce mrakodrapy, Praha jim dává povolení

Pavel Baroch
18. 1. 2009 12:31
Občanská sdružení podají proti výškovým domům na Pankráci žaloby
Komplex výškových budov na Pankráci narušuje podle odborníků z UNESCO jedinečné pražské panorama
Komplex výškových budov na Pankráci narušuje podle odborníků z UNESCO jedinečné pražské panorama | Foto: ECM

Praha - Půl roku poté, co se Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) postavila proti novým mrakodrapům na pankrácké pláni v Praze, vydal magistrát územní rozhodnutí, které kritizovanou podobu výškových budov potvrdilo.

Výboru pro světové dědictví, jehož zástupci vloni na jaře navštívili Prahu, vadí, že nové domy jsou příliš vysoké, čímž poškodí jedno z nejzachovalejších panoramat historického města v celé Evropě. Nové dva domy na Pankráci mají být vysoké 80 a 104 metrů.

"Mise doporučuje omezení výšky nových výškových staveb na maximum 60 až 70 metrů, aby byly omezeny vizuální dopady na historickou městskou krajinu památky světového dědictví," konstatuje se v loňské zprávě UNESCO, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Magistrát stanovisko UNESCO obchází

Magistrátní dokument, který projednala městská rada, ukazuje, jak se Praha snaží stanovisku Výboru pro světové dědictví vyhnout. Tvrdí, že rozhodnutí o dvou mrakodrapech na Pankráci padlo ještě před misí UNESCO v hlavním městě.

Bývalá budova Českého rozhlasu, dnes City Tower, už na Pankráci stojí. Její dostavba bude stát 1,5 miliardy korun.
Bývalá budova Českého rozhlasu, dnes City Tower, už na Pankráci stojí. Její dostavba bude stát 1,5 miliardy korun. | Foto: ECM

"Stávající navržené budovy o výšce 80 a 104 metrů byly schváleny ještě před červencovým zasedáním Výboru pro světové dědictví. Budovy nově navrhované v době po monitorovací misi, jež proběhla na jaře 2008, budou v souladu s doporučeními této mise a s Rozhodnutím Mezivládního výboru pro světové kulturní a přírodní dědictví UNESCO," uvádí se ve zprávě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Jenže: Magistrát potvrdil územní rozhodnutí o dvou mrakodrapech na Pankráci až na konci roku. "Stanovisko UNESCO se jednoznačně vztahovalo na tyto dva objekty," dodal Martin Skalský z Centra pro podporu občanů organizace Arnika, jednoho z občanských sdružení, které bojuje proti plánovaným mrakodrapům.

Na Pankráci už mrakodrapy stojí, ale nové, menší budovy by celý komplex opticky snížily, jak tvrdí například i uznávaný architekt Vlado Milunič, autor Tančícího domu v Praze.

Česko v UNESCO

  • 1992: historická jádra Prahy, Českého Krumlova a Telče
  • 1993: poutní kostel na Zelené hoře
  • 1995: historické jádro Kutné Hory
  • 1996: Lednicko-valtický areál
  • 1998: ves Holašovice; zámek a zahrady v Kroměříži
  • 1999: zámek v Litomyšli
  • 2000: sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
  • 2001: vila Tugendhat v Brně
  • 2003: židovské město a bazilika v Třebíči

"Ačkoliv představitelé města slíbili, že budou respektovat odborný názor Výboru pro světové dědictví, ve skutečnosti jsme svědky přesného opaku. Úřady postupně vydávají další a další povolení ke stavbě mrakodrapů v nezměněné podobě," konstatoval právník Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí.

Chystají se žaloby

Občanská sdružení, která zastavění pankrácké pláně výškovými budovami dlouhodobě kritizují, už chystají další kroky proti těmto plánům.

"Znovu na to upozorníme UNESCO a v každém případě podáme proti územnímu rozhodnutí žaloby," řekl Aktuálně.cz Martin Skalský z Arniky, podle něhož reálně hrozí, že by Praha mohla být časem vyškrtnuta z prestižního seznamu světových památek.

Sdružení věří, že jejich žaloba může mít úspěch. V jednom ze sporů o nové stavby na Pankráci už totiž uspěla. Městský soud nepovolil vybudování nových příjezdových silnic, protože by hustší doprava zvýšila i tak enormní zatížení této čtvrti exhalacemi a hlukem.

V jednom z plánovaných mrakodrapů na Pankráci má být kongresový hotel, v druhém byty, odkud bude výhled na historické jádro Prahy. Některé z luxusních bytů jsou už prodané.

 

Právě se děje

Další zprávy