Praha - 42 studentů, kteří letos propadli u státní maturity, nemusí skládat zkoušku dospělosti znovu. Jejich písemné práce totiž byly špatně vyhodnoceny. Jak se to mohlo stát? Při opravování zkoušek chybovali učitelé.
V přezkumných řízeních se ukázalo, že učitelé známkovali písemky příliš přísně. Nesprávně vyhodnotili více než třetinu přezkoumaných prací.
Devadesáti studentům se díky tomu změnilo hodnocení práce z neúspěšný na úspěšný, dalším se zlepšila známka nebo alespoň bodové hodnocení.
Chybné hodnocení
"Nejčastějším případem chybně ohodnocené písemné práce z českého jazyka bylo příliš přísné posouzení toho, zda žák vůbec splnil, či nesplnil zadání písemné práce, tj. zda psal o zadaném tématu, či nikoliv," uvedl Cermat s tím, že kantoři chybovali i v dalších ohledech.
Písemné zkoušky skládali žáci z češtiny a cizích jazyků a opravovali je hodnotitelé ve škole. Proti výsledkům písemek se odvolalo 403 studentů. "Ve 37 procentech byla podaná žádost krajským úřadem úspěšně vyřízena," uvedl ředitel centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený.
U didaktických testů bylo kladně vyřízeno 13 z 1094 žádostí. Chyby v bodování se objevily hlavně u otevřených úloh, kdy se žáci měli rozepsat a ne pouze zaškrtnout příslušné políčko. Co se týká ústního zkoušení při státních maturitách, zde ze 17 odvolání uspěl pouze jeden student.
Druhá možnost v září
Celkem se proti výsledkům státních maturit odvolalo 1414 studentů. Odvolání podalo asi 1,4 procenta z celkových téměř 99 000 maturantů. K podzimním maturitám tak nakonec půjde více než 20 tisíc studentů, přičemž 68 procent z nich bude skládat opravné zkoušky. Ostatní studenti půjdou k maturitě poprvé, protože k řádným maturitám nebyli připuštěni nebo se na ně nedostavili.
Ústní zkoušky budou žáci skládat na svých školách od 1. do 14. září. Písemná část se pak bude konat ve 192 spádových školách od 15. do 21. září. Tyto spádové školy byly vybírány tak, aby žáci nejeli na zkoušky dál než 20 kilometrů od své původní školy.