Ubývá badatelek i absolventů doktorského studia, varuje zpráva o stavu vědy a výzkumu

ČTK ČTK
6. 2. 2019 15:02
Počet absolventů doktorského studia mezi lety 2011 až 2016 klesl téměř o deset procent. Snižuje se také podíl ženských výzkumných pracovnic. Naopak podíl zahraničních výzkumníků v celkovém počtu pracovníků se ve stejném období výrazně zvýšil. V posledních letech také vzrostl podíl vědeckých publikací vytvořených v mezinárodní spolupráci. Vyplývá to ze zprávy hodnotící opatření Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací v období 2016 až 2020, kterou v pátek projedná vláda.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

V roce 2012 byl podle materiálu počet absolventů doktorského studia ve věku 25 až 34 let na milion obyvatel stejné věkové skupiny 1 709, o čtyři roky později 1 637. Podíl žen na celkovém počtu výzkumných pracovníků v roce 2011 činil 25,1 procenta, v roce 2016 o dvě procenta méně.

V plánu tak i do budoucna zůstávají opatření například na zvýšení kvality magisterských a doktorských studijních programů, podle kterého by měla být věnována pozornost nejen zvýšení počtu absolventů, ale i zvýšení úspěšnosti. V gesci ministerstva školství je také opatření na zvyšování kvality lidských zdrojů, pod které náleží nastavení osobních rozvojových a kariérních plánů, rozvoj systémů dalšího vzdělávání a celoživotního učení.

Podíl vědeckých publikací vytvořených v mezinárodní spolupráci se mezi lety 2011 a 2017 zvýšil z 35,6 procenta na téměř 50 procent. Zvýšil se také podíl zahraničních výzkumníků z šesti na 9,5 procenta.

Motivace ke zvyšování kvality výzkumu

Počet publikací registrovaných v databázi Web of Science na milion obyvatel mezi lety 2011 a 2016 kontinuálně rostl z 1 456 na 1 996, předloni však klesl na 1766. Negativní je však trend podílu vysoce citovaných publikací: v roce 2011 činil 10,1 procenta, předloni 7,8 procenta. Jedním z opatření je zavedení hodnocení výzkumných organizací, které bude motivovat ke zvyšování kvality výzkumu. Pomoci má nová metodika, jež je postupně zaváděna.

Zvyšuje se spoluautorství veřejného a soukromého sektoru v celkovém počtu publikací: před osmi lety činil podíl společných publikací 1,1 procenta, předloni 1,6. V mezinárodním srovnání je ale hodnota nízká, v roce 2016 to bylo v průměru Evropské unie zhruba 2,6 procenta, uvádí dokument. Politici tak musí nadále klást důraz na rozvoj spolupráce veřejného výzkumu s aplikační sférou.

Materiál také zmiňuje poměrně nepříznivý vývoj v podílu domácí přidané hodnoty v celkovém exportu. Hodnota podle něj stagnuje a v roce 2014 činila zhruba přes 53 procent, zatímco v Rakousku to bylo téměř 73 procent, v Německu 75 procent, v Dánsku 70 procent. "To svědčí o tom, že k posunu domácích podniků v globálních hodnotových řetězcích zatím nedochází," píše se v dokumentu.

Mladá česká vědkyně Karina Movsesjan:

K dosažení úspěchu stačí, když si přečtete knížky a věnujete tomu čas, říká Karina Movsesjanová. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy