Ubývá badatelek i absolventů doktorského studia, varuje zpráva o stavu vědy a výzkumu

ČTK ČTK
6. 2. 2019 15:02
Počet absolventů doktorského studia mezi lety 2011 až 2016 klesl téměř o deset procent. Snižuje se také podíl ženských výzkumných pracovnic. Naopak podíl zahraničních výzkumníků v celkovém počtu pracovníků se ve stejném období výrazně zvýšil. V posledních letech také vzrostl podíl vědeckých publikací vytvořených v mezinárodní spolupráci. Vyplývá to ze zprávy hodnotící opatření Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací v období 2016 až 2020, kterou v pátek projedná vláda.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

V roce 2012 byl podle materiálu počet absolventů doktorského studia ve věku 25 až 34 let na milion obyvatel stejné věkové skupiny 1 709, o čtyři roky později 1 637. Podíl žen na celkovém počtu výzkumných pracovníků v roce 2011 činil 25,1 procenta, v roce 2016 o dvě procenta méně.

V plánu tak i do budoucna zůstávají opatření například na zvýšení kvality magisterských a doktorských studijních programů, podle kterého by měla být věnována pozornost nejen zvýšení počtu absolventů, ale i zvýšení úspěšnosti. V gesci ministerstva školství je také opatření na zvyšování kvality lidských zdrojů, pod které náleží nastavení osobních rozvojových a kariérních plánů, rozvoj systémů dalšího vzdělávání a celoživotního učení.

Podíl vědeckých publikací vytvořených v mezinárodní spolupráci se mezi lety 2011 a 2017 zvýšil z 35,6 procenta na téměř 50 procent. Zvýšil se také podíl zahraničních výzkumníků z šesti na 9,5 procenta.

Motivace ke zvyšování kvality výzkumu

Počet publikací registrovaných v databázi Web of Science na milion obyvatel mezi lety 2011 a 2016 kontinuálně rostl z 1 456 na 1 996, předloni však klesl na 1766. Negativní je však trend podílu vysoce citovaných publikací: v roce 2011 činil 10,1 procenta, předloni 7,8 procenta. Jedním z opatření je zavedení hodnocení výzkumných organizací, které bude motivovat ke zvyšování kvality výzkumu. Pomoci má nová metodika, jež je postupně zaváděna.

Zvyšuje se spoluautorství veřejného a soukromého sektoru v celkovém počtu publikací: před osmi lety činil podíl společných publikací 1,1 procenta, předloni 1,6. V mezinárodním srovnání je ale hodnota nízká, v roce 2016 to bylo v průměru Evropské unie zhruba 2,6 procenta, uvádí dokument. Politici tak musí nadále klást důraz na rozvoj spolupráce veřejného výzkumu s aplikační sférou.

Materiál také zmiňuje poměrně nepříznivý vývoj v podílu domácí přidané hodnoty v celkovém exportu. Hodnota podle něj stagnuje a v roce 2014 činila zhruba přes 53 procent, zatímco v Rakousku to bylo téměř 73 procent, v Německu 75 procent, v Dánsku 70 procent. "To svědčí o tom, že k posunu domácích podniků v globálních hodnotových řetězcích zatím nedochází," píše se v dokumentu.

Mladá česká vědkyně Karina Movsesjan:

K dosažení úspěchu stačí, když si přečtete knížky a věnujete tomu čas, říká Karina Movsesjanová. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy