U Pitra to bude jednodušší než u Krejčíře, říká ministr

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
28. 7. 2010 21:30
Šance ministr hodnotí opatrně: Když jde o daně, Švýcarsko nevydává vždy
Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jen několik hodin poté, co přišla zpráva o zatčení Tomáše Pitra ve Švýcarsku, zasedl speciální tým ministerstva spravedlnosti, který bude se švýcarskou stranou jednat o vydání odsouzeného někdejšího podnikatele.

Ministr Jiří Pospíšil je ale při hodnocení šancí na úspěch víc než opatrný. "Říkám dopředu: jsme jen v roli žadatelů, Švýcarsko je suverén a za daňové delikty nevydává pokaždé. Aby pak někdo neobviňoval české úřady," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Tak komplikované vyjednávání jako Česko vede s Jihoafrickou republikou o vydání dalšího uprchlíka Radovana Krejčíře ale Pospíšil přeci jen nečeká. "Dovolím si říci, že to bude jednodušší než s JAR."

A.cz: Jaký bude postup českých úřadů?

Ministerstvo musí zpracovat extradiční žádost, na kterou má podle úmluvy Rady Evropy lhůtu osmnáct dní. Z té jsou ale už tři dny pryč a my pořád ještě nemáme oficiální informaci, čerpám zprávy pouze z médií. Jsme v časovém skluzu a proto rovnou zažádáme o prodloužení lhůty, je na švýcarské straně, jestli vyhoví.

 

A.cz: Věříte, že budete úspěšní?

Rozhodovat bude švýcarské ministerstvo spravedlnosti. Jak se Švýcarsko rozhodne, nedokážu odhadnout, to říkám korektně. Nechci dávat silná politická prohlášení, protože se jedná o daňové delikty a v těch Švýcarsko rozhoduje různě. Je to suverénní stát, počkejme, jak posoudí rozsudky českých soudů. To česká strana nemůže nijak ovlivnit. My můžeme pouze zpracovat kvalitní žádost, víc to ovlivnit nemůžeme.

A.cz: Co žádost o vydání bude obsahovat?

Budou tam překlady pravomocných rozsudků, zatýkacího rozkazu. To jsou ty základní věci. Vytvořil jsem speciální tým expertů. Nasazujeme na to naše nejlepší lidi, kteří hned začínají pracovat.

Bude v žádosti  i dubnový pravomocný rozsudek, který se týkal machinací s akciemi Setuzy?

Moje filosofie je dát tam raději všechno, z opatrnosti. Ale budeme analyzovat, co je uvedeno v zatýkacím rozkazu, nevím, jestli tam tento rozsudek je. Myslím ale, že je lepší upozornit na veškerou trestnou činnost. Budeme analyzovat i stížnost, kterou podala ministryně Kovářová v Pitrův prospěch, zda nemůže mít nějaký vliv.

A.cz: Budou jednání alespoň formálně snazší než s Jihoafrickou republikou o Radovanu Krejčířovi?

Dovolím si říci, že to bude jednodušší než s JAR, protože se jedná o kulturní evropskou zemi s vyspělým právním systémem, ale avizuji, že Švýcarsko za daňové delikt nevydává vždy.

Faktem také je, že Švýcarsko není členem EU, je to proto složitější, než kdybychom vyjednávali s jiným státem unie, kde už jsou určitá pravidla a vydávání funguje bez problémů. Se Švýcarskem platí stará úmluva Rady Evropy z roku 1957, moderní mezinárodně právní úpravu mezi námi a Švýcarskem prostě nemáme.

 

Právě se děje

Další zprávy