U lékaře se platí, a nemocnice vyhodily oknem miliardu

Petr Holub
15. 6. 2010 6:00
Státní a krajské nemocnice nakupují techniku o třetinu dráž, než je nabídka na volném trhu
Leksellův gama nůž je jedním z příkladů předražného nákupu.
Leksellův gama nůž je jedním z příkladů předražného nákupu. | Foto: Wikimedia Commons

Praha - Státní a krajské nemocnice nakupují zdravotnickou techniku za ceny, které jsou o třetinu vyšší, než se nabízí na volném trhu. Onu třetinu navíc činí marže obchodním firmám, které obchod mezi nemocnicemi a výrobcem zprostředkovávají.

V Česku existují čtyři velcí obchodníci - společnosti Hospimed, Puro-klima, Transkontakt a Hypokramed. Ty loni zprostředkovaly nákupy za 3,3 miliardy korun (bez DPH).

Ve výběrových řízeních si zásadně nekonkurují. Existuje tedy vážné podezření, že se za rok 2009 zbytečně ztratila celá miliarda na provizích.

Přes polovinu podezřelých zakázek vypsaly státní nemocnice pod přímou správou ministerstva zdravotnictví.

Za obdobných podmínek nakupují nemocnice techniku i v roce 2010.

Drahý prostředník

Ve výběrových řízeních se obvykle nezveřejňují žádná data, s jejichž pomocí by se dalo prokázat, že nákupy jsou předražené. Jedinou výjimkou je počet uchazečů. Čím jich je méně, tím větší je podezření, že se zadavatel nesnažil získat dobrou cenu.

Aktuálně.cz se má k dispozici například neveřejnou dokumentaci o loňském nákupu přístroje CT ve Fakultní nemocnici Plzeň. Nejmodernější typ rentgenu vyrábí Siemens pod výrobní značkou Somatom AS+128 a nemocnice za něj zaplatila společnosti Hypokramed 33,7 milionu korun. Do soutěže se nikdo jiný nepřihlásil.

O deset měsíců později koupila stejně výkonný přístroj CT Karlovarská krajská nemocnice od firmy Philips za 24,3 milionu korun. Tehdy soutěžily dvě firmy, kromě vítěze ještě samotný Siemens. Neuspěl, i když svůj přístroj Somatom AS+128 nabízel za 25,3 milionu.

Součástí karlovarské nabídky Siemensu přitom byly tři pracovní stanice na vyhodnocení nálezu, zatímco plzeňský přístroj má pouze dvě. Zprostředkovatelská firma Hypokramed tedy v Plzni prodala Somatom AS+120 o 33 procent dráž, než nabízel výrobce.

Článek pokračuje pod tabulkou

Podezřelé nákupy přístrojů v roce 2009
(Podle dodavatele)

Hospimed 1213 milionů
Nejvíce: Krajská zdravotní 588, Fakultní nemocnice Olomouc 181, Fakultní nemocnice U sv. Anny 139
Puro-klima 1045 milionů
Nejvíce: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje 315, Krajská nemocnice Liberec 191, Fakultní nemocnice Motol 86
Transkontakt Medical 620 milionů
Nejvíce: Fakultní nemocnice Plzeň 277, Masarykův onkologický ústav 150, Nemocnice Na Homolce 140
Hypokramed 434 milionů
Nejvíce: Fakultní nemocnice Plzeň 236, Nemocnice Na Homolce 87, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady 59
Celkem 3312 milionů

Poznámka: Do kategorie podezřelých nákupů zdravotnických přístrojů jsou zařazeny veřejné zakázky, kde se výběrového řízení účastnila jediná firma.

Ceny jsou v korunách bez DPH.

Do tabulky jsou započteny i údaje z prosince 2008, kdy nákupní horečka začala.

Nejspornější případy

Přestože se předražení po plzeňském vzoru kvůli nedostatku veřejných informací obvykle těžko prokazují, podezřelé jsou loňské nákupy za 3,3 miliardy korun, při nichž se do soutěže přihlásil pouze jeden zájemce.

Aktuálně.cz se zatím podařilo získat podrobné údaje u téměř čtyř set milionové zakázky na přístroje pro Krajskou zdravotní Ústeckého kraje. Jediným zájemcem o zakázku bylo konsorcium Hypokramed a Puro-klima, které dodalo přístroje v průměru o čtvrtinu dráž, než bylo možné koupit na trhu.

Stejně sporná je dodávka Puro-klimy pro Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje za 350 milionů. Samotné přístroje mají podle smlouvy stát 140 milionů a zbytek holding zaplatí ze jejich zapojení a školení personálu.

Hradecký případ vyšetřuje protikorupční policie, ústecké nákupy zatím jen zkoumá bez viditelného výsledku.

Neobvykle vysokou částku 139 milionů korun zaplatila také Nemocnice Na Homolce společnosti Transkontakt za dodání Leksellova gama nože od švédské firmy Elekta. Aktuálně.cz se podařilo získat údaje o tom, že americké nemocnice kupují gama nůž o dvacet milionů levnější.

Méně zájemců, vyšší cena

To, že vztah mezi počtem nabízejících a dosahovanou cenou je nepřímo úměrný, potvrzuje na základě speciální studie Transparency International její autor Jan Pavel.

Před dvěma lety analyzoval veřejné zakázky v dopravě a zjistil, že každý nový zájemce snižuje předpokládanou cenu zakázky o 4,4 procenta.

Pokud stát osloví předem vybraného zájemce, zvýší se tím konečná cena o 19,8 procenta. Stejný efekt má praxe, kdy zadávací podmínky vyloučí kromě jednoho všechny potenciální zájemce. Tato praxe byla použita při nákupech Krajské zdravotní a v případu gama nože.

Náklady se zvýší i v případě, kdy jediným kritériem v soutěži není nabízená cena. To je u zdravotnických přístrojů běžné: například u plzeňského CT měla cena při rozhodování o zakázce váhu 60 procent, o zbylých 40 procentech rozhodovaly technické parametry přístroje. O nastavení parametrů však rozhoduje bez veřejné kontroly výběrová komise.

"Volbou nejnižší nabízené ceny jako jediného kritéria je při hodnocení nabídek zcela vyloučena subjektivnost, v případě jiných kriterií není," upozorňuje Pavel. Podle jeho zkušeností se firmy raději nehlásí do soutěží, kde se nerozhoduje jen podle ceny.

Ministryně Jurásková: Vážení občané, ničeho podezřelého jsem si nevšimla.
Ministryně Jurásková: Vážení občané, ničeho podezřelého jsem si nevšimla. | Foto: Jan Němec

Ministerstvo nic nevidí

Jak bylo uvedeno, přes polovinu podezřelých zakázek vypsaly státní nemocnice pod přímou správou ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo financuje z evropského dotačního programu IOP také část krajských nákupů. Program IOP platí zvláště modernizaci traumatologických a onkologických center, kde se pravidelně hlásí jediný zájemce.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň nevidí na loňské praxi nic podezřelého, ministerstvo i nemocnice se podle něho striktně drží zákona o veřejných zakázkách.

"Například přidělování finančních prostředků z programu IOP podléhá jednomu z nejsložitějších systémů hodnocení, který nikdo jiný nepoužívá," upozorňuje Sršeň. Dodává, že ministerstvo vždy určuje maximální ceny za jednotlivé přístroje a provádí přísné kontroly, jestli se nepřekračují. "Zatím jsme nezjistili zásadní pochybení," vysvětluje Sršeň.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Navalného spolupracovníci se obrátili na EU ve věci opozičníkova zdraví

Evropská unie musí tlačit na Moskvu, aby odsouzenému ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému umožnila ve věznici návštěvu jeho lékaře. V dopise ministrům zahraničí zemí Evropské unie to podle agentury Reuters uvedli spojenci předního kritika Kremlu, který drží protestní hladovku kvůli odpírání adekvátní lékařské péče.

Navalného spolupracovníci Vladimir Ašurkov a Leonid Volkov vyzvali šéfy diplomacie 27 členských zemí EU, aby opozičníkův zdravotní stav probrali na pondělním summitu. Kopii dopisu má Reuters k dispozici.

"Alexejovo zdraví se neustále zhoršuje. Špatně cítí obě nohy, ale i levou ruku, bolí ho záda a má svalovou ochablost," stojí v dopise. "Alexej trpí také horečkami a silným kašlem. Několika jeho spoluvězňům v trestanecké kolonii v poslední době diagnostikovali tuberkulózu," dodávají autoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy