Trestní oznámení na Nečase budou řešit pražští žalobci

ČTK ČTK
12. 4. 2013 22:40
Politici Štěch a Antl totiž nesouhlasí s verdiktem Obvodního státního zastupitelství
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Trestní oznámení na premiéra Petra Nečase (ODS) kvůli jeho podpisu novoroční amnestie bude řešit pražské městské státní zastupitelství.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a šéf ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) nesouhlasí s verdiktem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 se věcí nezabývat a podají proti uložení případu odvolání.

Podle obvodních státních zástupců premiér neměl povinnost amnestii před podpisem projednat s vládou.

"Ta odpověď není v každém případě pro nás vyčerpávající. Myslíme si, že ta šance je velká, abychom byli úspěšní," řekl v pátek Štěch po konzultaci s někdejším žalobcem Antlem.

O přezkoumání verdiktu chtějí nadřízené zastupitelství požádat v řádu několika týdnů, návrh chtějí nechat připravit právníkům.

Postoj žalobců z Prahy 1, podle nichž "zákon striktně neukládá, aby předseda vlády projednával záležitosti tohoto obsahu s vládou", už dříve označil Štěch za problematické zjednodušení. Poznamenal, že vláda je podle ústavy za provedení amnestie odpovědná, a měla by tedy s ní být předem seznámena.

Štěch a Antl poukazovali na to, že Úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace s Kanceláří prezidenta republiky ohledně amnestie a také členové vlády přiznali, že amnestii neprojednali.

Podle senátorů je přitom odpovědnost z ústavy na vládě jako celku. Nečas tak prý znemožnil posouzení dopadů prezidentského pardonu a projednání vládou, čímž překročil svou pravomoc a "rezignoval zcela na úlohu ústavní pojistky".

Žaloba na Klause neprošla

Senátoři v žádosti, kterou adresovali žalobcům, uvedli, že Nečas by mohl být podezřelý z trestného činu, i kdyby jednal nedbalostně. Trestní oznámení na Nečase podala v minulosti také skupina lidí kolem miliardáře Karla Janečka. Podle nich mohl předseda vlády podpisem amnestie zneužít pravomoc, nebo se dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Skupina senátorů podala před časem Ústavnímu soudu návrh na zrušení části amnestie, ale neuspěla. Žalobu na Klause pro velezradu pak Ústavní soud neprojednal a řízení zastavil.

 

Právě se děje

Další zprávy