Trestní oznámení na Nečase budou řešit pražští žalobci

ČTK ČTK
12. 4. 2013 22:40
Politici Štěch a Antl totiž nesouhlasí s verdiktem Obvodního státního zastupitelství
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Trestní oznámení na premiéra Petra Nečase (ODS) kvůli jeho podpisu novoroční amnestie bude řešit pražské městské státní zastupitelství.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a šéf ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) nesouhlasí s verdiktem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 se věcí nezabývat a podají proti uložení případu odvolání.

Podle obvodních státních zástupců premiér neměl povinnost amnestii před podpisem projednat s vládou.

"Ta odpověď není v každém případě pro nás vyčerpávající. Myslíme si, že ta šance je velká, abychom byli úspěšní," řekl v pátek Štěch po konzultaci s někdejším žalobcem Antlem.

O přezkoumání verdiktu chtějí nadřízené zastupitelství požádat v řádu několika týdnů, návrh chtějí nechat připravit právníkům.

Postoj žalobců z Prahy 1, podle nichž "zákon striktně neukládá, aby předseda vlády projednával záležitosti tohoto obsahu s vládou", už dříve označil Štěch za problematické zjednodušení. Poznamenal, že vláda je podle ústavy za provedení amnestie odpovědná, a měla by tedy s ní být předem seznámena.

Štěch a Antl poukazovali na to, že Úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace s Kanceláří prezidenta republiky ohledně amnestie a také členové vlády přiznali, že amnestii neprojednali.

Podle senátorů je přitom odpovědnost z ústavy na vládě jako celku. Nečas tak prý znemožnil posouzení dopadů prezidentského pardonu a projednání vládou, čímž překročil svou pravomoc a "rezignoval zcela na úlohu ústavní pojistky".

Žaloba na Klause neprošla

Senátoři v žádosti, kterou adresovali žalobcům, uvedli, že Nečas by mohl být podezřelý z trestného činu, i kdyby jednal nedbalostně. Trestní oznámení na Nečase podala v minulosti také skupina lidí kolem miliardáře Karla Janečka. Podle nich mohl předseda vlády podpisem amnestie zneužít pravomoc, nebo se dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Skupina senátorů podala před časem Ústavnímu soudu návrh na zrušení části amnestie, ale neuspěla. Žalobu na Klause pro velezradu pak Ústavní soud neprojednal a řízení zastavil.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy