Trest: Pět měsíců doma. Česko má dalšího domácího vězně

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 3. 2010 19:34
Třicetiletý Jihočech nesmí pít ani hrát na automatech
Milan Suchan s matkou ve své budoucí "cele".
Milan Suchan s matkou ve své budoucí "cele". | Foto: Jan Langer

Praha - Už prvního dubna by mohl nastoupit svůj trest a stát se tak teprve druhým domácím vězněm v Česku.

Třicetiletý Milan Suchan z vesnice nedaleko jihočeského Temelína v domácím vězení stráví pět měsíců, soud ho tak tento týden potrestal za hospodskou rvačku, která se stala loni v prosinci. Znamená to, že bude chodit do práce, ale večery a víkendy musí být jedině doma. Bez výjimek.

Elektronické náramky ještě Česko nemá, takže ho pohlídají úředníci, kteří mohou kdykoli zazvonit u dveří.

"Soud vyhověl mému návrhu a pan Suchan dostal trest domácího vězení. Zároveň mu soud zakázal pít alkohol, nesmí chodit do restaurací a hospod a nesmí hrát na hracích automatech," shrnul pro Aktuálně.cz Josef Raušer, pracovník probační a mediační služby České Budějovice, který má případ na starost. "Ještě čekáme, jestli se proti trestu neodvolá státní zástupkyně."

Deník Aktuálně.cz případ Milana Suchana od počátku sleduje. Přečtěte si reportáž o přípravě jeho trestu i o tom, co ho do domácího vězení přivedlo.

Alkohol a dluhy z hazardu byly u mladého muže z Jižních Čech vždycky na začátku jeho problémů se zákonem, i proto mu soud pití zakázal.

Žádné automaty, ani pití

Teď slibuje, že už se pití nedotkne. "Bude k nám chodit io na testy, jestli skutečně nepije, Ty mu soud rovněž zadal jako povinné. Trest ale přijal trest s radostí, bere to tak, že má štěstí, o domácím vězení mluví jako o exkluzivní nabídce. Teď už je na něm, jak ji využije," dodává Raušer.

Reportéři Aktuálně.cz navštívili pana Milana v domě, kde si bude svůj trest odpykávat. V domě v zapadlé jihočeské vesnici žije s matkou a jejím přítelem. Víkendů a večerů, které stráví jen s nimi, televizí, kočkami a psy se nebojí.

"Ne, to vůbec ne, nějak se zabavím. Kolem domu je hodně práce," říká Milan, který má pro sebe ve starém domku malý pokojík. Vydržet to bude muset až do srpna. "V létě je domácí vězení vždycky složitější, každému se chce jít se o víkendu vykoupat, na houby. Lidé se v zimě přirozeně víc drží doma," vysvětluej probační úředník raušer.

Milanova matka: Takhle může dál splácet dluhy

Matka pana Milana je ale vděčná, že syn díky domácímu vězení nepřijde o práci. Rodina je - nejen kvůli Milanovu hraní na automatech - zadlužená.

"Jsme na penězích od něj závislí. Museli jsme spravit střechu, to stálo moc," říká Milanova matka a vzpomíná, jak těžko zvládali dobu, kdy byl před časem na půl roku ve skutečném vězení.

Celkem byl zatím trest v Česku od ledna uložen šesti lidem, trest ale zatím nastoupil pouze jeden z nich - šestařtyřicetiletý muž z vesnice u Českého Krumlova.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy