Trafiky rozhodli mlčenliví muži, řešili Hitlera i Čunka

Tomáš Fránek
18. 7. 2013 10:30
Co víme o Nejvyšším soudu a jeho soudcích?
Foto: Attila Racek

Brno - Verdikt Nejvyššího soudu, který se s odkazem na poslaneckou imunitu zastal exposlanců ODS stíhaných za rozdělování trafik, posiluje jeho obraz vůbec nejtajemnější vrcholné soudní instituce.

Která nemá ráda světlo veřejnosti.

Soud ve středu odpoledne neveřejně a na české poměry rychle rozhodl o vyhovění žádosti exposlanců ODS Petra Tluchoře a Marka Šnajdra o jejich vynětí z dosavadního trestního řízení kvůli poslanecké imunitě. Nejenže zveřejnění přišlo navečer, zdůvodňování verdiktu navíc bylo neúplné.

Soud přitom - s odkazem na práva propuštěných poslanců - váhá s publikováním celého soudního verdiktu, byť tento dostal politiky z vazby a bude mít výrazný vliv na jejich stíhání.

V týmu, který řešil vazbu exposlanců ODS, přitom podle informací Insideru byli respektovaní soudci: bývalý ústavní soudce Vladimír Jurka a jeho kolegové Petr Šabata a Pavel Šilhavecký (i když ten nepůsobí na soudu dlouho, nastoupil teprve začátkem května).

Co o nich víme?

Přečtěte si rozbor v placeném deníku Insider - zde.

 

 

Právě se děje

před 12 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy