Praha - Bývalý premiér Mirek Topolánek při výpovědi u pražského městského soudu vyloučil, že by si tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták řekl na setkání v USA o úplatek za vyřešení problémů při dodávce terénních aut Tatra pro českou armádu.
Představitelé automobilky podle něj přišli na setkání v americkém Centerville lobbovat nečekaně a bez pozvání. Jejich chování Topolánek označil za nestandardní.
Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat zakázku na několik stovek terénních aut Tatra.
V únoru 2008 si podle obžaloby při služební návštěvě USA, kde byl součástí delegace premiéra, řekl o úplatek, když po tehdejším předsedovi dozorčí rady Williamu Cabanissovi na střelnici v Centerville neúspěšně požadoval pět milionů dolarů (přes 80 milionů Kč).
"Naprosto vylučuji, že by Martin (Barták) v tomto rozhovoru učinil korupční nabídku," prohlásil před soudem Topolánek.
Praskající nápravy
Podle bývalého premiéra se tehdy představitelé Tatry snažili hodně lobbovat a oslovili ho na střelnici, protože se obávali, že by mohli o zakázku přijít kvůli problémům s firmou Praga, jež v zakázce figurovala jako subdodavatel náprav. Ty však praskaly, a Tatra s Pragou proto ukončila smlouvu, což bylo předmětem soudní pře mezi firmami.
Podle Topolánka však tehdy vláda nedělala žádné kroky, které by vedly ke zrušení zakázky. "Vláda neměla úmysl dělat nestandardní kroky," zdůraznil Topolánek.
"Považoval jsem to za podvod," reagoval před soudem exposlanec Jan Vidím, který byl v době vypuknutí kauzy členem sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Účast české firmy podle něj byla jedním z klíčových důvodů, proč Tatra zakázku získala bez výběrového řízení.
Podle Topolánka se proto měla Tatra s českou firmou dohodnout a kompenzovat jí způsobené ztráty, protože "vyrobené převodovky zůstaly ležet ladem na dvoře". To se ale nestalo. Cabaniss vypovídal před soudem již dříve stejně jako někdejší manažer automobilky Tatra Duncan Sellars. Oba naopak tvrdili, že Barták požádal o úplatek.
Měla svědčit i Parkanová
Zakázku na armádní auta podle Topolánka jeho vláda zdědila po svých předchůdcích podobně jako pronájem stíhaček Gripen, nákup obrněných aut Pandur, jednání o rozšíření Jaderné elektrárny Temelín či vybudování protiraketové obrany.
U některých z těchto zakázek byl podle Topolánka silný tlak ze strany Američanů. Tajné služby podle něj označily chování amerických manažerů Tatry za korupční. "Pan premiér vypověděl, tak jak to bylo," reagoval Barták.
Původně měla svědčit také bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová, která se však pro nemoc z jednání ráno omluvila.
Soud bude pokračovat do čtvrtka, kdy by měl před trestním senátem vystoupit například šéf zbrojovky Praga Export Petr Ptáček nebo bývalý náčelník generálního štábu české armády a ministr obrany Jiří Šedivý. Po čtvrtečním jednání bude hlavní líčení odročeno.
Druhým obviněným v kauze je majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž, který se údajně pokusil o podvod. Snažil se prý vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují mimo jiné za naprostý nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci.