Těžkooděnci rozháněli v Brně příznivce Dělnické strany

Zpravodajská směna
17. 2. 2010 13:56
Skupina pravicových extremistů se vydala do centra města
Foto: Naďa Straková

Brno - Přibližně dvacet těžkooděnců vytlačilo zhruba půl hodiny po poledni od budovy Nejvyššího správního soudu v Brně příznivce rozpuštěné Dělnické strany, a to včetně jejího předsedy.

"Tomáš Vandas před budovou soudu začal řečnit do megafonu. Několik desítek příznivců strany se přes výzvy policistů nechtělo rozejít a začala potyčka s těžkooděnci," popisuje z místa reportér Aktuálně.cz.

"Po vynesení rozsudku začal zástupce zrušené Dělnické strany hovořit venku před soudem přibližně k padesáti stoupencům strany, kteří začali vytahovat vlajky. Protože toto shromáždění nebylo ohlášeno, policie je vyzvala, aby odešli. Skupina ovšem neuposlechla, proto velitel opatření rozhodl o zásahu desítek policistů z pořádkové jednotky," řekla Aktuálně.cz Soňa Svobodová z Preventivně informačního oddělení jihomoravské policie.  

Skupinky stoupenců Dělnické strany se pak po rozpuštění shromáždění daly na pochod různými směry do centra Brna. 

Jedna skupina doprovodila předsedu strany až do Příční ulice na obvodní oddělení policie, kam se měl Vandas dostavit k výslechu, aby policii objasnil neohlášené shromáždění před soudem.

"V současné době je situace jak před Nejvyšším správním soudem, tak i v Příční ulici klidná. Policejní opatření ale z preventivních důvodů stále pokračuje," dodala Svobodová.

Nejvyšší správní soud dnes tuto extrémně pravicovou stranu zrušil. Napodruhé uznal argumenty vlády i ministerstva vnitra za dostatečně silné, aby takový krok učinil.

Nejvážnější přišel soudcům úmysl strany změnit stávající demokratický systém na nacionálně socialistický totalitní režim. Zároveň se soudcům nelíbil negativní postoj představitelů strany k etnickým skupinám, který vyjadřovali v rámci svých veřejných projevů. Takové projevy mohou ve společnosti vyvolávat nesnášenlivost, míní soudci.

Rozhodnutí soudu přítomné členy Dělnické strany překvapilo. Na soudní verdikt si mohou představitelé strany ještě stěžovat u Ústavního soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy