Těžce nemocní doplatí i po reformě tisíce ročně

Zdeněk Mihalco
21. 4. 2007 0:00
Slibované limity nepomohou všem pacientům

Praha - Ačkoli se ministerstvo zdravotnictví takovým příkladům brání, jsou lidé, pro něž budou mít reformy ministra Julínka tvrdý dopad. 

Aktuálně.cz se seznámilo s případem muže, který trpí rakovinou prostaty. Užívá 14 léků. Od dubna, kdy začala platit nová léková vyhláška, se doplatky za jeho léky zvýšily ze 120 korun na několik tisíc měsíčně. 

Ministerstvo i Česká lékárnická komora tvrdí, že by měl doplácet desetikoruny i nadále - jen když mu lékař předepíše levnější přípravek se stejnými účinky. Lékaři z praxe však potvrzují, že jeho léky nelze jen tak snadno nahradit. 

"Třeba náplasti proti bolesti Durogesic lze nahradit lékem se stejnou účinnou látkou, na který je nulový doplatek," radí z kanceláře odboru farmacie ministerstva zdravotnictví Pavel Šroub.

Praxe? "Otec zkoušel brát jiné silné léky proti bolesti. Na rozdíl od preparátu Durogesic je nesnášel a trpěl řadou vedlejších účinků," sděluje zkušenost Michal Vít, který Aktuálně cz. na osobní zkušenost upozornil.

Od dubna prodražuje léčbu jeho nemocného otce právě to, že před novou lékovou vyhláškou pacienti za Durogesic nedopláceli, nyní si připlatí měsíčně stokoruny.

Poraďte doktorovi

Další radu přidává prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba - pacienti by se podle něho měli sami vyptávat lékárníků a žádat lékaře, aby jim předepisoval co nejlevnější léky.

Michal Vít to zkusil. A odpověď? "Nebudeme experimentovat. Léky Durogesic a Tramal teď nemá smysl měnit, protože pacientovi pomáhají bez výrazných vedlejších účinků," řekla mu lékařka z centra bolesti. Michal Vít to uznává:  "Chodím přece k lékaři, protože on sám ví, který lék je nejlepší a nejlevnější. Přece špičkovým odborníkům nebudu radit, aby otec užíval jiný lék."

Limit nepomůže

Pro nemocné jako otec Michala Víta slibuje ministr Julínek ve své reformě doplatkový limit. "Pacient by doplácel pět tisíc ročně, zbytek zaplatí pojišťovna. Ulehčí to těžce a chronicky nemocným," tvrdí.

Limit je opravdu součástí představených reforem, ukázalo se však, že nemocným, jako je otec Michala Víta, příliš nepomůže. 

Julínek sice v zákoně o zdravotním pojištění navrhl roční limit ve výši pět tisíc, jenže do této roční částky se nebudou započítávat všechny poplatky ve zdravotnictví. Například pojišťovna do ročního limitu nezapočítá částku za spotřebovaný lék, ale za jeho nejlevnější variantu v dané skupině stejných účinných látek.

Foto: Jaroslav Jiřička

Ministerstvo tvrdí, že tato definice ročního limitu má zamezit zneužívání drahých léků. Ministerští úředníci radí, aby si lidé nechali předepsat levnější lék v dané skupině stejných látek pod jiným obchodním názvem. Jak však ukazuje případ pacienta s rakovinou prostaty, někdy nelze lék nahradit za jiný nebo lékaři nejsou ochotni jiný lék předepsat.

Levnější léky se stejnou účinnou látkou, takzvaná generika, se totiž neliší množstvím účinné látky, ale často například složením pomocných látek. Tyto pomocné látky mohou u některých pacientů vyvolat nežádoucí vedlejší účinky. Lékaři proto zejména léky na některé vážné nemoci zaměňují neradi.

"Limit je dost nesmyslný. Nepomůže každému a znamená to byrokratickou zátěž," stěžuje si předseda Svazu pacientů Luboš Olejár.

Přibudou poplatky u lékaře

Velká část těžce nemocných lidí, kteří užívají velké množství léků, bude tedy doplácet ročně tisíce korun i v budoucnu. K doplatkům za léky navíc podle navrhovaných reforem přibudou poplatky za den strávený v nemocnici nebo za návštěvu pohotovosti. Ani na tyto poplatky se plánovaný limit nevztahuje.

A Michal Vít? "Stav otce je mi milejší než peníze. Dnes jsem zaplatil vysoké doplatky a budu platit dál."

 

Právě se děje

Další zprávy