Praha – Biotechnologická firma Sotio miliardáře Petra Kellnera zahájila třetí a poslední fázi klinického léku na rakovinu prostaty, který vyvíjí. K léčbě už přijala prvního pacienta. Mezinárodního projektu se celkem účastní 1170 lidí z Evropy, USA nebo z Ruska.
Informoval o tom server iDNES.cz.
Třetí fáze klinického testování je podle generálního ředitele firmy Sotia a minoritního podílníka Kellnerovy skupiny PPF Ladislava Bartoníčka přelomovou událostí pro celou vědu. "V moderní historii je to vůbec poprvé, co do takovéto fáze klinického vývoje vstoupila firma z České republiky," dodává k tomu ředitel komunikace Sotia Richard Kapsa.
Lék "na míru"
Firma už na vývoji vakcíny pracuje několik let. Lék, který nese zkratku DCVAC/PCa, se vyrábí z takzvaných dendritických buněk, které jsou součástí imunitního systému člověka. Vakcína se tak vyrábí nemocnému "na míru" z jeho vlastních buněk, v těle pak vyvolává imunitní reakci proti bujení nádoru.
V moderní historii je to vůbec poprvé, co do takovéto fáze klinického vývoje vstoupila firma z České republiky.
Stejně jako každý lék musí i tento projít právě třemi fázemi. Předchozích etap se účastnilo několik set pacientů v různých fázích rakoviny prostaty. Třetí fáze, která je nejrozsáhlejší a nejnákladnější, proběhne v nemocnicích dvaceti států.
Prvního pacienta již přijala Maďarská vojenská nemocnice v Budapešti, připojí se nemocní v Belgii, Bulharsku, České republice, Francii, Chorvatsku, Itálii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Rusku, Slovensku, Srbsku, Španělsku, Švédsku, Turecku, USA a Velké Británii. "První lékařská centra byla již do studie zapojena, zařazování prvních pacientů začne v nejbližších týdnech," doplnil Kapsa.
Podpora při chemoterapii
Cílem třetí fáze je ověřit účinnost a bezpečnost vakcíny, která se bude podávat jako doplněk ke standardní chemoterapii u mužů s metastázujícím karcinomem.
"Zatímco chemoterapie přechodně snižuje množství nádorových buněk, léčba pomocí přípravku DCVAC/PCa může vyvolat imunitní reakci namířenou proti nádorovým buňkám. Může jejich další růst zpomalit nebo držet pod kontrolou. Studie bude ověřovat hypotézu, že kombinace těchto dvou druhů terapií má synergický účinek a vede k prodloužení života léčených pacientů," vysvětlil ředitel Sotia pro vědu a výzkum Radek Spíšek.
V úspěch léku věří i odborníci. "Je to jednoznačně úspěch, byť to ještě nemusí znamenat vítězství. Rozhodně to ale představuje naději, že může jít o účinný lék," řekl Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.