Samoživitelky po mateřské končí na nižší pozici a naráží na předsudky, ukázal průzkum

Helena Havranová
8. 11. 2019 14:39
Každá čtvrtá matka samoživitelka nastoupí podle průzkumu po mateřské dovolené na nižší pozici, než kterou měla předtím, víc než pětina matek navíc přechází k jinému zaměstnavateli. Ještě víc než ostatní rodiče pak doplácí na nedostupnost předškolních zařízení, ukázal aktuální průzkum mezi samoživitelkami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Podle průzkumu, kterého se na podzim zúčastnilo 364 samoživitelů, z nichž 97 % tvořily ženy, postrádají matky samoživitelky po návratu do zaměstnání nejvíc možnost flexibilní pracovní doby a zkrácených úvazků.

"Tři čtvrtiny respondentů mají velké potíže sladit soukromý život, péči o rodinu a mít při tom práci," dodala Jana Skalková, manažerka pro diverzitu z Byznysu pro společnost, který průzkum provedl společně s Nadací Kooperativa.

V zaměstnáních se pak ženy mnohdy setkávají také s předsudky ze strany zaměstnavatelů, například při pracovních pohovorech. "Zaměstnavatelé se ptají na otázky, jako jak by skloubila práci s péčí o děti nebo jestli nebude dětem doma chybět. Matku samoživitelku takové otázky zaženou do kouta a ona pak frustrovaná odchází a zaměstnavatel se jí už nikdy neozve," popisuje své zkušenosti sociální pracovnice Martina Spoustová.

Dluhy i nedostatečné výživné

Podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2017 má téměř 18 % Čechů velký problém vyjít se svým měsíčním příjmem, přičemž se jedná zejména o samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let, které žijí samy. Spoustová z brněnské diecézní charity vidí jako velký problém samoživitelek také dluhy. "Finanční situace klientek je často mizerná, výživné je nedostatečné nebo vůbec žádné," popisuje své zkušenosti sociální pracovnice.

Ze zkušeností Stanislava Skalického z Občanské poradny v Ústí nad Labem se tak velkou potřebou matek samoživitelek stává sehnat si zaměstnání. "Nechtějí spoléhat pouze na to, že dostanou výživné. Nejde přitom jenom o peníze, ale také o pocit jistoty a sebenaplnění," řekl Skalický.

Podle ředitele programů Byznysu pro společnost Pavla Šterna není pro samoživitelky zajištění ekonomického chodu domácnosti otázkou volby, ale existenční nutností. "U rodičů samoživitelů je pracovní uplatnění klíčové. Většinou jsou pracovití a loajální zaměstnanci, kteří jsou za nabídnutou práci vděčni," dodal.

Problémem je podle samoživitelů, kteří se šetření zúčastnili, také nedostupnost předškolních zařízení. Instituce pro děti mladší tří let postrádá téměř třetina. Podle Evropské zprávy z loňského roku je navíc Česko zemí s druhou nejhorší dostupností zařízení pro děti do tří let v Evropské unii. Změnu by mělo přinést například znovuzavedení jeslí. Podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí by se na ně od roku 2021 změnily dnešní dětské skupiny, přičemž jejich provoz by podporoval stát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Izrael podle syrských státních médií zaútočil raketami v oblasti Damašku

Izrael podnikl raketové útoky v oblasti Damašku, informovala syrská státní média. Zranění podle nich utrpěli dva vojáci a vznikly blíže neurčené materiální škody. Nad syrským hlavním městem se v noci ozývaly hlasité výbuchy a syrská protivzdušná obrana podle zdroje z armádních kruhů některé rakety sestřelila.

Izrael za poslední roky provedl desítky útoků proti cílům v částech Sýrie ovládaných vládou, včetně úderů proti letišti v Damašku a Aleppu, nicméně téměř nikdy se k jednotlivým operacím nevyjadřuje. Izrael tvrdí, že se zaměřuje na základny skupin napojených na Írán, například na ty využívané libanonským šíitským hnutím Hizballáh, které na podporu jednotek syrského prezidenta Bašára Asada vyslalo tisíce bojovníků.

Letiště v Aleppu bylo po izraelském náletu z minulého týdne dva dny mimo provoz, připomíná agentura AP. Kromě letišť jsou cílem izraelské armády také přístavy v syrskou vládou kontrolovaných oblastech. Izrael se tak snaží přerušit dodávky zbraní z Íránu pro jemu blízké skupiny.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, dál klesá i cena benzinu

Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru zlevnila o 26 haléřů na 35,01 koruny za litr. Benzin Natural 95 stál ve středu průměrně 36,95 Kč/l, tedy o devět haléřů méně než o týden dřív a nejméně za téměř dva měsíce. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Nafta v Česku stála před rokem v průměru o zhruba 12 korun víc než dnes, cena benzinu byla vyšší o víc než 7,50 koruny. V cenách paliv se loni na jaře výrazně projevovaly obavy z dopadů ruské invaze na Ukrajinu.

Nejlevnější paliva natankují nyní řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 36,49 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 34,28 Kč/l. Nejdražší paliva nadále nabízejí čerpací stanice v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,23 Kč. Nafta se v hlavním městě tankuje za 37,15 Kč/l.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy