Temelín jako Blanka? Westinghouse si upsal Metrostav

Tereza Šídlová
30. 1. 2012 15:40
Westinghouse jde do boje o Temelín se sloganem Nakupujeme tam, kde stavíme
JE Temelín
JE Temelín | Foto: Jan Langer

Praha - Uchazeči o dostavbu jaderné elektrárny Temelín rozjíždějí po novoroční pauze finální část kampaně za vítězství v tomto stamiliardovém tendru.

Šéf americké společnosti Westinghouse pro Evropu, Blízký východ a Afriku Yves Brachet v pondělí vstoupil do budovy Národního technického muzea v Praze a - podle svých slov - zahájil novou kapitolu v úctyhodných dějinách českého inženýrství...

Podepsal exkluzivní smlouvu s českým Metrostavem, s nímž připraví nabídku, kterou letos předloží české vládě a bude chtít Temelín dostavět.

Brachet si ale zároveň musel svého nového českého partnera uhájit před zpravodaji prestižních zahraničních médií, kteří Metrostav nazvali společností "s pochybnou pověstí" kvůli prodražení tunelu Blanka.

Westinghouse má i slogan

"Přestože česká vláda a ČEZ deklarovaly, že lokalizace dodávek nemůže být kritériem pro výběr technologie ve výběrovém řízení z důvodu dodržení českých a evropských zákonů, lokalizace je nedílnou součástí naší nabídky," řekl v Praze Brachet.

Westinghouse v Praze na tiskové konferenci také osobně podpořil americký velvyslanec Norman Eisen, který je zároveň blízkým člověkem amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten si Čechy snažil naklonit sloganem "We buy where we build", tedy "Nakupujeme tam, kde stavíme".

Zakázky pro české firmy bezpochyby jsou nevyslovenou podmínkou a silnou kartou v tendru.

Sliby o zapojení českých dodavatelů do výstavby do Prahy přivezl loni v prosinci osobně ruský prezident Dmitrij Medveděv lobbující za ruskou společnost Rosatom. A podpořil ho i český prezident Václav Klaus.

Tuto taktiku nezanedbává ani francouzská Areva. Ta zase argumentuje tím, že české firmy jako Škoda JS už na jejích projektech spolupracují, například na stavbě jaderných elektráren ve Francii a především v ostře sledovaném Finsku, kde se staví stejný typ reaktoru, který chce ČEZ v Temelíně.

Jste země inženýrů, lichotí teď všichni

Velvyslanec USA Norman Eisen
Velvyslanec USA Norman Eisen | Foto: Ludvík Hradilek

"Česká republika je země inženýrů a jako taková je vysoce respektovaná," lichotil Čechům podobně jako zástupci Westinghousu a USA francouzský velvyslanec Pierre Lévy v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Ani Francie ve stejný den, kdy Westinghouse oznámil alianci s Metrostavem, nezahálela. V pondělí totiž také proběhla další schůzka francouzsko-české pracovní skupiny pro otázky energetiky. Setkání se koná v rámci strategického partnerství mezi Francií a Českou republikou.

"Delegace připraví příští zasedání Evropské rady o energetice, které se uskuteční v březnu 2012 a naváže na jednání předchozí Evropské rady," stojí v tiskové zprávě francouzské ambasády.

Tady se hraje na evropskou strunu, kterou Francie čím dál tím víc zdůrazňuje. V době, kdy jádro dělí země evropské sedmadvacítky, je to pochopitelná taktika.

Nemáme pochybnou pověst!

Zpět ale k Westinghousu, který je vzhledem k česko-americké vazbě, navíc prosazované českými pravicovými vládami, pravděpodobně největším favoritem tendru. Jeho slavnostní pondělní prezentaci narušil zpravodaj prestižních britských novin Financial Times.

"Zdůrazňujete bezpečnost, ale firma Metrostav má v tomto ohledu v poslední době velmi pochybnou pověst," otázal se na tiskové konferenci britský novinář a konkrétně zmínil problémy, které provázejí výstavbu tunelu Blanka i její prodražení.

Dmitrij Medveděv s prezidentem Klausem v Praze
Dmitrij Medveděv s prezidentem Klausem v Praze | Foto: Vojtěch Marek

"Nemám informace o žádných pochybnostech o naší společnosti. Když si zákazník přeje větší díl, tak ho přece musí také zaplatit," hájil Metrostav jeho generální ředitel Pavel Pilát.

Metrostav prý oslovili i ostatní účastníci tendru. Jedna z největších stavebních firem v Česku, která Westinghouse poskytne dělnické i technické síly, ale vsadila pouze na Westinghouse.

"Ano, smlouva je exkluzivní a vylučuje spolupráci s ostatními uchazeči. Rozhodli jsme se pro exkluzivní partnerství s Westinghousem, protože věříme, že nabídka jeho reaktorů AP 1000 má velkou šanci v tendru uspět," dodal Pilát.

Ten zároveň musel přiznat, že jeho společnost nemá zkušenost s výstavbou jaderných zařízení.

Objem zakázek a jejich hodnotu ale ani jeden z představitelů nevyčíslil. Oba jen konstatovali, že stavební práce v případě vítězství v tendru budou tvořit třetinu ceny, která je odhadovaná na 150 miliard korun.

Westinghouse v Praze na tiskové konferenci osobně podpořil americký velvyslanec Norman Eisen, který je zároveň blízkým člověkem amerického prezidenta Baracka Obamy.

 

Právě se děje

Další zprávy